skierniewickie.pl

Całkiem nowe przedszkole nr 8 na Rybickiego

Niedziela 06.09.2015UM Skierniewice

Od nowego roku szkolnego uruchomiono odnowione przedszkole nr 8 przy ul. Rybickiego. Przedszkole nosi nazwę „Zielony zakątek” i spełnia najwyższe standardy, nie tylko te związane z bezpieczeństwem i funkcjonalnością, ale również estetyczne. Placówka ma wyznaczać poziom wykonania również przyszłym inwestycjom oświatowym w mieście, a my rozmawialiśmy z dyrektorką tej placówki, Jolantą Wasilewską o wrażeniach związanych z uruchomieniem „Zielonego zakątka”.

Gdy dziś patrzymy na skierniewickie Przedszkole nr 8, widać ogromną różnicę w stosunku do obiektu, który funkcjonował w tym miejscu do tej pory?

Jolanta Wasilewska: Różnica na pewno jest ogromna. Będzie to najnowocześniejsze przedszkole w mieście. Biorąc pod uwagę, że nasze przedszkole było chyba w najgorszym stanie, wszystkie zmiany są mocno odczuwalne. W starym budynku mieliśmy trzy oddziały, trzy oddziały mieściły się w budynku przy ulicy Pomologicznej, dwie sale też wynajmowaliśmy w Szkole Podstawowej nr 1. Nasza placówka była w trzech różnych miejscach. Ze względów organizacyjnych, to była ogromnie trudna sytuacja. Cieszę się nie tylko z tego, że mamy nowy, piękny, dobrze wyposażony budynek, ale także z faktu, że wreszcie jesteśmy razem.

Prezydent wspomina o dwóch ważnych etapach tej inwestycji. Faktycznie sporo zmieniło się w trakcie jej realizacji, po wyborach samorządowych?

Jolanta Wasilewska: W trakcie inwestycji zarząd miasta z Panem Wiceprezydentem Eugeniuszem Górajem dołożyli do tego projektu sporo od siebie. Zmian było wiele. Na pewno pomyślano o monitoringu, ponieważ nie był wcześniej zaplanowany. Zmieniono materiały wykończeniowe, pojawiły się rozwiązania takie jak chociażby centralne nagłośnienie, czy zaawansowany system kontroli dostępu. Prezydent jednoznacznie stawiał na nasze spostrzeżenia i pomysły, które udawało się realizować.

Dużo było pozycji na tej liście życzeń i pomysłów?

Jolanta Wasilewska: Na pewno dołożone zostały środki na doposażenie przedszkola, na kupno takich elementów jak chociażby basen z kuleczkami, czy zjeżdżalnia. Pojawił się także nowoczesny sprzęt na sali rekreacyjnej. Warto wspomnieć o elektronicznym, interaktywnym dywanie. Nie zapomniano także o doposażeniu nas w multimedia. Projektor i ekran to elementy, które są dziś niezbędnym standardem. Na moją prośbę Pan Prezydent zgodził się także, żeby zmienić nieco wyposażenie kuchni. Został zakupiony duży kocioł warzelny na zupę i dwa mniejsze kociołki. Myślę, że w tej chwili kuchnia jest profesjonalnie wyposażona, co przy gotowaniu dla dwustu dzieci ma ogromne znaczenie.

To są rzeczy, które na pewno robią wrażenie. W praktyce jednak chodzi tu o jeszcze większy komfort oraz zwiększenie możliwości dydaktycznych, prawda?

Jolanta Wasilewska: Dokładnie. Ma to ogromną rolę dla rozwoju dzieci. Maluchy dziś mają mało ruchu, więc każde rozwiązanie, które pozwala chociażby zwiększyć aktywność naszych małych podopiecznych jest na wagę złota. Jesteśmy cały czas przed urządzaniem placu zabaw. Czekamy aż teren dookoła zostanie uporządkowany i wtedy stworzymy dwa nowe place zabaw, z atrakcyjnymi, bezpiecznymi zabawkami dla maluchów.

Teraz do dyspozycji dzieci udostępniona będzie część użytkowa obiektu, jednak prace na terenie przedszkola jeszcze będą trwały, prawda?

Jolanta Wasilewska: Tak, takie było założenie tej inwestycji. Najpierw oddany miał zostać budynek, tak by przedszkole mogło funkcjonować. Natomiast teraz wkraczamy w drugi etap. Będzie między innymi prowadzone wyburzenie starego budynku. Teren zostanie zagospodarowany, pojawi się nowy parking dla rodziców, czy wspomniany plac zabaw.

Warto spytać nie tylko o funkcjonalność obiektu, ale także jego estetykę. Wnętrza są wyjątkowo kolorowe. To również jeden z pomysłów, o które rozwinęła się ta inwestycja?

Jolanta Wasilewska: Myślę, że wszyscy zobaczą jak przyjemnie jest w obiekcie, gdy popracuje się nad jego kolorystyką. Pojawił się pomysł, by każda sala była w innym kolorze, dzieci będą mogły teraz identyfikować się z daną barwą. Każda sala będzie dzięki temu miała nieco inny charakter.

To przedszkole będzie mogło być inwestycyjnym wzorem dla następnych, podobnych realizacji?

Jolanta Wasilewska: Myślę, że tak. Koleżanki z innych placówek same stwierdziły, że zapraszają Pana Prezydenta do swoich przedszkoli i też będą prosiły o takie wyposażenie i wykończenie jak jest tutaj. To dobrze, że w Skierniewicach wiadomo do jakiego poziomu będziemy równać.

Dziękuję za rozmowę.

Jolanta Wasilewska: Dziękuję.

Rozmawiał: Przemysław Rybicki

 

 

dobry
Ocena: