skierniewickie.pl

Do Skierniewic puka nowy inwestor

Wtorek 03.01.2012rozmawiał: Maciej Koroński
Rafał Karolczak twierdzi, że zainteresowanie łódzkimi strefami ekonomicznymi jest bardzo duże. Fot. Skierniewickie.pl
Od blisko trzech lat dwa kompleksy – Rybickiego i Fabryczna - leżące na terenie Skierniewic są włączone do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. I przez ten czas nie wydarzyło się nic, nie przyciągnęły one żadnego inwestora do naszego miasta. Być może jednak już wkrótce jedna z zagranicznych firm rozpocznie inwestowanie w Skierniewicach.  Jak mówi Rafał Karolczak, specjalista do spraw pozyskiwania inwestorów Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, już wkrótce opinia publiczna pozna więcej szczegółów.

Skierniewickie.pl: Specjalne strefy ekonomiczne, których kilkanaście działa na terenie Polski mają określoną przez Radę Ministrów żywotność. Do kiedy będzie działać Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna?

Rafał Karolczak. Na dzień dzisiejszy wszystkie czternaście stref ekonomicznych działających w naszym kraju może funkcjonować do 2020 r.

Skierniewickie.pl: Czy włączenie nowych terenów do ŁSSE jest możliwe nie likwidując podstref, które do tej pory nie zyskały zainteresowania potencjalnych inwestorów? Czy też macie limit i tylko do danej powierzchni możecie pozyskiwać kolejne tereny?

R.K. Generalnie jest tak, iż w Polsce jest ustalona pewna pula hektarów przeznaczonych pod tereny stref ekonomicznych. Jakiś czas temu została ona powiększona i na dzień dzisiejszy nie musimy się martwić tym, że pozyskując nowe tereny, musimy rezygnować z innych. Przykładem mogą być tereny podstrefy w Skierniewicach.

Skierniewickie.pl: Skoro poruszył Pan temat Skierniewic, to zatrzymajmy się przy tym obszarze. W kwietniu 2009 r. decyzją Rady Ministrów dwa kompleksy leżące w Skierniewicach zostały włączone do ŁSSE. I jak do tej pory nie dotarła do społeczności lokalnej żadna informacja o potencjalnych inwestorach. Czy w ogóle jest zainteresowanie tymi działkami?R.K. Zainteresowanie jest. Nie mogę zdradzać szczegółów, ale mam nadzieję, że w najbliższym czasie jeden z tych terenów zostanie zagospodarowany przez pewną spółkę.

Skierniewickie.pl: Czy jest to spółka zachodnia, czy też taka, która swą produkcję przenosi z Chin do Polski?

R.K. Nie mogę udzielać informacji, jest to procedura objęta tajemnicą. Myślę, że wkrótce mieszkańcy Skierniewic poznają więcej szczegółów.

Skierniewickie.pl: W takim razie porozmawiajmy o roli samorządów, które przekazują swoje tereny do stref ekonomicznych. Czy w chwili włączenia ich do strefy samorząd nadal może szukać inwestorów, czy też pozostawia to władzom strefy jako pośrednikom?

R.K. Naszą rolą jest w pewnym zakresie pośredniczenie, to nie ulega wątpliwości. My oferujemy te działki potencjalnym inwestorom. Korzystamy w tych działaniach z własnych źródeł, jak również z ofert, które wpływają do Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Jednakże jednostki samorządu terytorialnego, czy to gminy miejskie, czy też wiejskie same również powinny prowadzić działania, które by przyciągnęły zainteresowanych

Skierniewickie.pl: Jaki był dla ŁSSE był 2011 rok? Ostatnio media informowały o tym, że kolejnych czterech inwestorów weszło do strefy.

R.K. Myślę, że był to dobry rok. Do tej pory wydaliśmy już 196 pozwoleń. Koniec roku 2011 to kolejne cztery pozwolenia, tak więc miniony rok zamknęliśmy dwusetnym zezwoleniem. To oznacza, że zainteresowanie naszą strefą jest i to znaczne.

Skierniewickie.pl: W takim razie pokuśmy się o porównanie wszystkich stref w Polsce. Jak wygląda w takim zestawieniu łódzka strefa?

R.K. Co roku robione są rankingi i muszę przyznać, że jesteśmy w czołówce. Oczywiście należy patrzeć na takie zestawienia z różnych stron. Każda ze specjalnych stref w Polsce jest terenem innym, który daje inwestorom inne możliwości. Część z nich będzie atrakcyjna ze względu na bliskość dóbr naturalnych, bądź istniejącego już dużego zakładu. Inne z kolei będą miały „wzięcie” ponieważ przetwórstwo i produkcja rolna jest na wysokim poziomie. Z reguły jesteśmy na topie, jeśli weźmiemy ranking KPMG, która jest międzynarodową siecią firm audytorsko-doradczych, gdzie oceniano profesjonalizm w podejściu do inwestorów, mieliśmy kolejny raz z rzędu najwyższą punktację. Liczba inwestycji na naszym terenie też stawia nas w czołówce wszystkich stref.

Skierniewickie.pl: A w czym można poszukiwać takiego zainteresowania? W tym, że po upadku przemysłu włókienniczego, z którego cały „łódzki pierścień” słynął powstał obszar zurbanizowany, lecz nie wykorzystany?

R.K. Sądzę, że miało to wpływ, jednak bardziej bym się skłaniał ku temu, że wpływ na ŁSSE ma rozwój infrastruktury ekonomicznej, biznesowej, również drogowej w całym województwie. Rozwój całego regionu łódzkiego napędza przyciąganie inwestycji zagranicznych.

Skierniewickie.pl: Cały czas mówimy o województwie łódzkim, jednak jak spojrzymy na mapę ŁSSE to część terenów znajduje się również na terenie województwa mazowieckiego. Taka podstrefa istnieje w rejonie żyrardowskim, a ostatnio wyraziliście zainteresowanie terenami sochaczewskimi.  R.K. Dzięki Ministerstwu Gospodarki mamy możliwość w rejonie Sochaczewa utworzyć kolejną część naszej strefy. Dostrzegamy atrakcyjność tych terenów i jednocześnie chcielibyśmy rozbudować ofertę skierowaną do firm działających w Warszawie. Dlatego też w najbliższym czasie zamierzamy zintensyfikować działania na terenach Sochaczewa i tym samym rozpocząć kampanię na rzecz pozyskania firm warszawskich.

Skierniewickie.pl: Dziękuję za rozmowę.

R.K. Dziękuję.


Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE) - to wydzielony obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej na specjalnych, preferencyjnych warunkach, określonych w Ustawie o SSE (Dz. U. 94.123.600 z póź. zmianami) i Rozporządzeniu Rady Ministrów (Dz. U. z dnia 29.12.2008 r. Nr 232 poz. 1548). ŁSSE została utworzona w 1997 r. w celu rozwoju gospodarczego regionu łódzkiego, jej działanie zaplanowane jest do 2020 r. Strefą zarządza Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. z siedzibą w Łodzi.

Według Financial Time fDi Global Freezones of the Future 2010/2011 ŁSSE zajmuje pierwsze miejsce w regionie Europy Środkowe i 11. miejsce spośród wszystkich 700 stref ekonomicznych na świecie.

Do tej pory w w ramach inwestycji na terenach ŁSSE utworzono 25 000 nowych miejsc pracy*

(dane pochodzą ze strony ŁSSE)dobry
Ocena:
Nowy komentarz
*Wpisz treść komentarza:
Wpisz treść komentarza
*Podpis:
Wpisz podpis
*Wpisz kod z obrazka:
Wpisz kod z orazka
Anuluj
*Pola wymagane