skierniewickie.pl

Skierniewice/Maków: Majówka w Krainie Uśmiechu

Środa 25.05.2011Aleksandra Zegarek
Skierniewice/Maków: Majówka w Krainie Uśmiechu. Na zdj. Jerzy Stankiewicz. Fot. Skierniewickie.pl
Wywiad z Wójtem Gminy Maków Jerzym Stankiewiczem na temat tegorocznej Makowskiej Majówki, która odbędzie się już w najbliższy weekend.

Skierniewickie.pl: Zbliża się Makowska Majówka, to chyba najbardziej znana wśród mieszkańców rodzinna impreza. Czy jest związana z jakimś programem gminy?

Jerzy Stankiewicz: Robimy program pt. „Maków marka regionalna”. Wlicza się w to m.in. Makowska Majówka, Makowski Karnawał, Odnowa Miejscowości Maków, Droga do Sukcesu itd. Programów unijnych zrobiliśmy około 15. To wszystko musi mieć ciągłość. Stąd też Makowska Majówka, która również się wpisuje w ten program. Złożyliśmy wniosek Odnowy Miejscowości Maków. Panie współpracujące ze mną nadały temu projektowi nazwę „Maków Kraina Uśmiechu”.

Skierniewickie.pl: Która to już edycja Makowskiej Majówki?

J.S: Jest to już XIII edycja Makowskiej Majówki. Na każdej majówce jest coraz więcej uczestników, choć XII była dla nas trudna ze względu na pogodę. Rok temu było oberwanie chmury, bardzo padało i ze względu na to nie wystąpił zespół Skaldowie. Jak to się mówi „co się odwlecze to nie uciecze”. Skaldowie wystąpili u nas we wrześniu.

Skierniewickie.pl: Jakie główne atrakcje przewidziano na tegorocznej imprezie?

J.S: Makowska majówka będzie imprezą dwudniową. Pierwszego dnia zaczyna się w godzinach popołudniowych i będzie w formie pikniku rodzinnego. Koło amfiteatru odbędą się zawody. Nie będą to jednak typowe zawody sportowe a bardziej turnieje, które mają na celu zabawę. Po godzinie
17 będzie spektakl pt. „Hrabia Rumbarak wśród piratów”. Będzie to przedstawienie kierowane głównie do dzieci wykonywane przez profesjonalnych aktorów. Oficjalne otwarcie majówki przewidziane jest na godzinę 18.Skierniewickie.pl: Czy w ramach Makowskiej Majówki będą odbywać się mitingi polityczne?

J.S: Nie, traktujemy majówkę jako piknik dlatego nie będzie żadnego mitingu politycznego. Majówka to jest czas rozrywki, gdzie ludzie chcą spokojnie wypić piwo, zjeść gofra i zabawić się. Polityka ma jednak to do siebie, że dzieli ludzi. Poza oficjalnym samorządowym otwarciem i powitaniem nic nie będzie związane z polityką.

Skierniewickie.pl: Jeśli chodzi o pierwszy dzień Majówki to jakie będą zespoły i kto wystąpi jako główna gwiazda?

J.S: W sobotę gwiazdą wieczoru jest cygański zespół „Kałe Jakha” z Krakowa. Są oni twórcami 
znanej piosenki „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma”. Kałe Jakha oznacza czarne oczy. Zespół gra typowy folklor cygański. Występ potrwa 1,5 godziny. Poza muzyką zaprezentują różnego rodzaju widowiska sceniczne czy skecze. Przed nimi występuje zespół „Dancing Queen” grający przeboje zespołu ABBA. Uważam, że zespół śpiewa covery w bardzo dobrym wydaniu. Były u nas już np. Czerwone Gitary, Wawele, Elleni czy Skaldowie ale skoro nie możemy mieć ABBY to ten zespół świetnie ich zastąpi.

Skierniewickie.pl: Co z młodzieżą? Jest w planach coś specjalnie dla nich?

J.S: Oczywiście, od 21.45 będzie dyskoteka. Dla młodzieży w rockowych brzmieniach zagra „Trio British Music”. Dyskoteka będzie na powietrzu na deskach amfiteatru. Jeśli chodzi o młodzież to ta dyskoteka jest gwoździem programu.

Skierniewickie.pl: A co z drugim dniem?

J.S: W niedziele zaczynamy o godzinie 16 występami artystycznymi makowskich szkół. W gminie mamy 6 szkół podstawowych, przedszkole i gimnazjum. Nie wszystkie jednak będą występować. Przegląd twórczości szkół i przedszkola potrwa około 40 minut. Widziałem już wcześniej występy dzieci i młodzieży z naszej gminy i uważam, że są bardzo zdolne i prezentują wysoki poziom. Dzieci z gimnazjum występują pod opieką pani Renaty Wójcik, która poza tym, że jest filologiem polskim, jest też pasjonatką teatru. Po obejrzeniu przygotowanych przez panią Renatę przedstawień można stwierdzić, że było się w teatrze. Tego dnia będzie jeszcze spektakl Teatru Zwierciadło pt. „Mąż i Żona” Aleksandra Fredry, z zakończeniem dopisanym przez syna Fredry. Gwiazdą wieczoru w niedzielę będzie grecki zespół „Zorba”. Majówkę zakończy nasz lokalny zespół „Chanel”, którego występ będzie połączony z dyskoteką dla młodzieży.

Skierniewickie.pl: Czy miasto Skierniewice też ma jakiś swój udział w majówce.J.S: Tak, w ramach współpracy ze Skierniewicami w niedzielę wystąpi folklorystyczny zespół „Ustronie” ze Skierniewic. Współpracujemy ze sobą od wielu lat. Nawiązaliśmy kontakt z zespołem parę lat temu w Krynicy Górskiej gdzie odbywał się występ naszej orkiestry na Festiwalu Orkiestr. Ustronie przyjechało nas dopingować. Tegoroczna majówka nie może się również odbyć bez właśnie naszej orkiestry.

bardzo dobry
Ocena:
Nowy komentarz
*Wpisz treść komentarza:
Wpisz treść komentarza
*Podpis:
Wpisz podpis
*Wpisz kod z obrazka:
Wpisz kod z orazka
Anuluj
*Pola wymagane