skierniewickie.pl

Skierniewice: Wywiad z Anetą Wojciechowską

Czwartek 29.09.2011Aleksandra Zegarek
15 i 16 października w siedzibie Starostwa Powiatowego w Skierniewicach odbędą się VIII Warsztaty Wokalne Harmonia. Warsztaty zainaugurują IV Skierniewicki Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anetą Wojciechowską, organizatorka imprezy.

Aleksandra Zegarek: Do kogo kierowane są warsztaty Harmonia?

Aneta Wojciechowska: Warsztaty organizowaną są w otwartej formule. Mogą wziąć w nich udział wszyscy chętni. Nie prowadzimy wstępnych przesłuchań, nie potrzebne jest również doświadczenie w śpiewie na wielogłosowy chór, zapraszamy wszystkich wokalistów amatorów. Jeśli chodzi o wiek to z warsztatów korzysta głównie młodzież ostatnich klas gimnazjów oraz licealiści i studenci, choć zdarzało się także, że występowały małe dzieci.

A.Z: Poprzednie edycje cieszyły się zainteresowaniem?

A.W: Tak, oczywiście. W 2009 roku w chórze zaśpiewało blisko 150 osób. Nie ma i nie było drugiej takiej formuły w mieście. Nasza inicjatywa trochę odwróciła pojmowanie kultury i myślę, że właśnie dlatego zawsze są chętni. Na warsztaty przyjeżdżają młodzi śpiewacy z całej Polski, a być może w tegorocznej edycji wezmą udział także osoby z zagranicy. Koncert Finałowy zawsze jest wielkim wydarzeniem.

A.Z: Jakich gwiazd można się spodziewać na Koncercie Finałowym?

A.W: W tym roku zaśpiewa z nami Natalia Niemen i Sam Strolz nasz przyjaciel z Kanady. Są to znakomite, piękne głosy. Staramy się zawsze tak dobierać solistów, żeby ich głosy pasowały do pieśni, które wykonujemy.

A.Z: Śpiewacie gospel. Dlaczego akurat ten gatunek?

A.W: Inicjatywa utworzenia takich warsztatów sięga wielu lat wstecz. Teraz już nawet dokładnie nie pamiętam kiedy to było. Od 20 lat prowadzimy scholę parafialną w parafii św. Jakuba. Na potrzeby naszych projektów powołaliśmy inicjatywę Zespół Czwarty. - Były koncerty i nagrania kolęd oraz tradycyjnych pieśni kościelnych. Później zespół wyjeżdżał na anglojęzyczne warsztaty gospel do Łodzi. Pomyśleliśmy sobie, że skoro tak są chętni, by poznawać ten specyficzny rodzaj sztuki możemy spróbować stworzyć coś takiego  na miejscu. Pierwsze warsztaty odbyły się w Centrum Diecezji w Łowiczu. Ówczesny prezydent Skierniewic Ryszard Bogusz poprosił nas by takie imprezy odbywały się z naszym rodzinnym mieście. Nie mogliśmy odmówić takiej prośbie i tak zostało do dzisiaj. Dziś Warsztaty odbywają się pod wysokimi patronami instytucji państwowych, samorządowych i kościelnych i są dofinansowywane przez Miasto Skierniewice. Dzięki czemu możemy zapewnić uczestnikom wyjątkową jakość. Co więcej Harmonia ma też swoją "duchową warstwę - w końcu nie chodzi tylko o śpiew, to wspólna modlitwa wielu osób, pieśni chwały i uwielbienia. Jedna z uczestniczek " poprzedniej edycji - a była to siostra zakonna - powiedziała, że Harmonia była jak "śpiewanie rekolekcyjne". W organizacji Warsztatów pomaga nam Ruch Światło - Życie oraz Domowy Kościół Diecezji Łowickiej.A.Z: Impreza organizowana jest przez Fundację "Akademia Biskupa Ignacego Krasickiego". Czym zajmuje się wasza organizacja?


A.W: Fundacja jest bardzo młodą organizacją - została powołana rok temu, a swoją działalność rozpoczęła przed kilkoma miesiącami. Chcemy podejmować działania z zakresu kultury, sztuki, a także edukacji. W niewielkim stopniu będziemy się również angażować w działania skierowane do biznesu. Mamy spore doświadczenie w realizacji projektów społecznych. Nasze pasje realizowaliśmy wcześniej m.in w Stowarzyszeniu Brama.

A.Z: Co w takim razie w planach?

A.W: W najbliższych planach mamy także rodzinne zawody w badmintona, które poprowadzi sekcja AZS Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędzie się także sympozjum związane z drogami św. Jakuba w Polsce - jest pomysł, by część szlaku mazowieckiego biegł w okolicach Skierniewic. A, że perłą zabytków jest kościół pw. św Jakuba, wszystko pięknie nam się składa. Serdecznie wszystkich zapraszam.

A.Z: Dziękuję za rozmowę

A.W: Także dziękuję.


dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz