skierniewickie.pl

Sukcesy skierniewiczanki na scenie ogólnopolskiej

Piątek 11.03.2011Iwona Maculewicz
Justyna Panfilewicz właściwie jest skazana na sukces, bo ma wszystko, co jest potrzebne by go osiągnąć – talent, urodę, charakter i silną wolę. Jej przygoda z muzyką zaczęła się wiele lat temu, jeszcze w podstawówce, a dziś jest uczestnikiem programu TVP 2 – „Bitwa na głosy”, wystąpiła w sobotę 5 marca, następna emisja programu z jej udziałem już 19 marca.

Najpierw były występy w zespole folklorystycznym, potem różne zespoły muzyczne, kolejni instruktorzy, poszukiwanie siebie, po drodze studia. Ubiegły rok, to pasmo sukcesów, była laureatką najważniejszych festiwali muzycznych w kraju. Została doceniona przez profesjonalistów, bo ma nie tylko talent muzyczny i osobowość, ale też siłę do realizacji marzeń. Jest wytrwała i konsekwentna, pracowita, ma plan, cel i pomysł na życie – śpiewać. Ten rok rozpoczął się dla niej dużą rywalizacją, ale było warto – bierze udział w programie „Bitwa na Głosy”, jest w łódzkiej drużynie Michała Wiśniewskiego. Na casting w Łodzi przyszły prawdziwe tłumy, setki osób takich jak ona, ale tylko 16 zakwalifikowało się do programu.
  
Sama mówi, że wszystko zaczęło się od fascynacji muzyką Edyty Bartosiewicz. Jej twórczość sprawiła, że Justyna zapragnęła grać na gitarze, śpiewać i występować. Gdy miała naście lat zapisała się do zespołu folklorystycznego w rodzinnej miejscowości – Sierakowicach Prawych, koło Skierniewic. Przez dziewięć lat tańczyła kujawiaki, oberki i inne tańce ludowe oraz śpiewała tradycyjne pieśni i przyśpiewki ludowe.

-Pochłonęło mnie to doszczętnie, żyłam od piątku do piątku. Wieczorne dwie godziny próby, to były dla mnie najważniejsze godziny tygodnia. Kochałam występy, wyjazdy, niezwykłe stroje – wspomina Justyna Panfilewicz.

Będąc w liceum śpiewała w różnych zespołach i formacjach. Następnie trafiła do Studia Piosenki „Estrada CDN”, które działało w skierniewickim Młodzieżowym Centrum Kultury. Studia w Łodzi, to osobny rozdział w jej działalności artystycznej. Poznała gitarzystę, muzyka i kompozytora Tomasza Orłowskiego. Z miłości do pracy, wspólnej pasji narodziła się miłość w życiu. Dziś są parą nie tylko na scenie, ale i poza nią. Wspólnie pracują nad materiałem demo na debiutancką  płytę ich wspólnego projektu J.A.B.
 
Lata doświadczeń i ciężka praca przyniosły efekty. W ubiegłym roku Justyna Panfilewicz została laureatką kilku znaczących ogólnopolskich festiwali muzyczno-wokalnych, jak:

• Nagroda Główna - „Śpiewaj z Gwiazdami” – portal iSing.pl – Edycja z udziałem Renaty Przemyk – wspólny występ na koncercie 12.02. Warszawa 2010;
• I miejsce - XIV Turnieju Krajowym Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej – Rybnik 2010
• Grand Prix - X Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artstycznej " O Złote Koło Młyńskie" - Stargard Szczeciński 2010
• Grand Prix - Nagroda Główna im. Agnieszki Osieckiej - XXXVII Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" - Olsztyn 2010
• Laureatka Statuetki Księżycowej - "Nejlepsi z najlepszych", XIV Noce Elbląskie, Festiwal Piosenki Wartościowej - ( nagroda główna przyznawana przez publiczność ) - Elbląg 2010
• Wyróżnienie - V Ogólnopolski Festiwal "Poetycka Dolina" - Warszawa 2010
• II miejsce - XIII Edycja Konkursu "Pamietajmy o Osieckiej" - Warszawa/Sopot 2010
• Wyróżnienie - 46 Studencki Festiwal Piosenki - Kraków 2010
• I nagroda - IX Edycja Ogólnopolskich Spotkań Śpiewających Poezję "RECITAL" - Siedlce 2010.

Ale festiwale to nie tylko uznanie, oklaski i statuetki, to również możliwość rozwoju. Wiele festiwali jest połączonych z warsztatami muzycznymi, które pozwalają się uczestnikom poznać oraz dają możliwość współpracy z osobowościami polskiej sceny muzycznej.

- To poznanie siebie i zdobycie cennych doświadczeń. Uczymy się nowych rzeczy i doskonalimy wszechstronnie. Mamy zajęcia z dykcji, interpretacji tekstu, emisji głosu. A to nie wszystko, uczymy się umiejętności pracy z zespołem muzyków i współpracy z ludźmi – opowiada Justyna Panfilewicz.

Właśnie na takich warsztatach poznała metodę śpiewu SLS (Speech Level Singing) i technikę wokalną growl, które chciałby poznać, by w ten sposób wydobywać z siebie głos. Jak sama mówi, technika growl jest szczególnie trudna, a opanowanie jej wymaga długiego treningu. W dużym uproszczeniu to wokal skrzekliwy, śpiewanie chrypą/charkotem połączone z krzykiem, rykiem. Jest to technika charakterystyczna dla wokalistów deathmetalowych i grindcore’owych.

Justyna Panfilewicz jest wszechstronna, o czym świadczą jej osiągnięcia – wokalistka rockowa jest laureatką festiwalu piosenki poetyckiej w Olsztynie. Pozornie to sprzeczne, ale, ona sama zastanawia się, z czego to wynika, i odpowiada - z duszy. Kocha rock progresywny a jednocześnie zachwyca ją piękno słowa piosenki artystycznej, którego nie ma nigdzie indziej, głębia i prostota zarazem, zwłaszcza w tekstach Nosowskiej i Osieckiej. Tekst metaforyczny, narracyjny pozwala na indywidualną interpretację, która ją samą otwiera, a wtedy na scenie daje z siebie wszystko. A poza sceną Justyna Panfilewicz kocha swoje koty, relaksuje ją jazda motorem z tatą. Uwielbia przyrodę i naturę, patrzy na chmury, bo jak sama mówi ma chmury w głowie. Relaksuje ją cisza i dobra książka. Z wykształcenia jest pedagogiem-animatorem, napisała pracę magisterską o estetyce muzycznej.

bardzo dobry
Ocena:
Nowy komentarz
*Wpisz treść komentarza:
Wpisz treść komentarza
*Podpis:
Wpisz podpis
*Wpisz kod z obrazka:
Wpisz kod z orazka
Anuluj
*Pola wymagane