skierniewickie.pl

Żyrardów: Budżet na kryzys (wywiad z prezydentem miasta)

Czwartek 15.12.2011Rozmawiała Beata Pierzchała
Fot. Tydzień Żyrardowa
Wszechobecny kryzys powoduje wprowadzanie coraz drastyczniejszych rozwiązań także w samorządach lokalnych. Wiele z nich decyduje się na zwalnianie części swoich pracowników. Prezydent Andrzej Wilk zapewnia, że w Żyrardowie tak nie będzie, dodaje jednak, że oszczędzanie zaczyna od siebie i swoich urzędników.

- To nie tajemnica, że w 2012 roku będzie ciężko, cięcia finansowe zaczynamy więc od Urzędu Miasta, po pierwsze zamrażamy ilość etatów, po drugie nie będzie w przyszłym roku podwyżek, po trzecie zastanawiam się nad ograniczeniem systemu nagród – wylicza prezydent. – To moim zdaniem znacznie lepsze rozwiązanie od tego, które przyjmuje wiele samorządów w kraju – redukcji etatów.

Rok 2012 z pewnością nie będzie łatwy. Wiele wydatków trzeba będzie ograniczyć. Po latach obfitych w inwestycje, to będzie rok oddechu i spłacania kredytów za wykonane już inwestycje. To będzie także rok, kiedy Miasto będzie musiało zrezygnować z możliwych przedsięwzięć ze względu na nikłe ich dofinansowanie. To właśnie o cięciach, wydatkach i planach dochodowych na rok przyszły rozmawiamy z prezydentem Andrzejem Wilkiem.

TŻ: - Od czego zacznie Pan cięcia?

AW: - Musimy ograniczyć wydatki bieżące, nie jest to dla nikogo przyjemne, ale to będzie konieczne. Jesteśmy do tego zmuszeni poprzez narzucenie nam wytycznych rządowych. Myślę, że oszczędności będą dotyczyć każdego działu budżetu, począwszy od urzędu, poprzez oświatę, kulturę, czy oczyszczanie miasta.TŻ: - Co stanowi największą część wydatków w budżecie Żyrardowa?

AW: - Od lat jest to oświata. W tym roku z budżetu, który wyniesie nieco ponad 115 milionów złotych, 31% wydamy na oświatę (36.248.951 zł – przyp. red.). Gros tej kwoty pochłaniają wynagrodzenia dla nauczycieli. Niestety subwencja nam przekazywana (około 22 mln zł – przyp. red.) nie pokrywa wzrostu wynagrodzeń, to my musimy dokładać do tych podwyżek. Do tego dochodzi jeszcze zamieszanie wokół przedszkoli, które do tej pory były oblegane, a teraz okazuje się, że potrzebne są tylko na pięć godzin. Zastanawiamy się bardzo poważnie, jak rozwiązać ten problem, bo nie ukrywam, że ma to wpływ na budżet żyrardowskiej oświaty. Pytanie czy nas na to stać, żeby utrzymywać wszystkie przedszkola, skoro większość rodziców potrzebuje ich tylko na pięć godzin. Przy kolejnym naborze do przedszkoli będziemy szczegółowo weryfikować wnioski o przyjęcia do przedszkola. Nie tylko ze względu na finanse, ale także ze względu na organizację pracy, nie możemy sobie pozwolić na to, żeby osoby przez nas zatrudnione siedziały pół dnia bez pracy. Jeśli więc z wniosków wyniknie, że większość osób będzie potrzebowało przedszkola tylko na pięć godzin, to będziemy zmuszeni do przeorganizowania pracy w tych placówkach. Należy moim zdaniem zastanowić się nad zmianowością.

TŻ: - Rozumiem, że ograniczanie wydatków bieżących może też dotyczyć szkół. Jakie rozwiązania są planowane?

AW: - Nie mamy gotowych konkretnych rozwiązań. W przypadku szkół to jest szczególnie trudne. Pytanie na kim oszczędzać - na nauczycielach czy na dzieciach? Można ograniczyć podwyżki płac dla nauczycieli w części zależnej od samorządu. Można też zwiększyć liczbę uczniów w klasach czy zastanowić się nad zmianowością. Jednak takie decyzje są bardzo trudne i z pewnością będą podejmowane w ostateczności. Teraz nie planujemy takich działań. 

TŻ: - Wiemy już na co wydajemy najwięcej, a z czego mamy największe dochody?

AW: - Zawsze jest to udział w podatkach dochodowych. 21% naszych dochodów stanowią tzw. rozliczenia różne, czyli wpływy z subwencji oświatowej, uzupełnienie subwencji ogólnej oraz odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.

TŻ: - Mimo zaciskania pasa z pewnością w zaplanowanym budżecie znajdą się także środki choćby na inwestycje drogowe.AW: - W 2012 odpoczniemy od wielkich inwestycji. Największą realizowaną inwestycją będzie realizacja planu drogowego. Planujemy choćby przebudowę ul. Środkowej czy Waryńskiego. Z tym, że to będą trudne decyzje, ponieważ mimo uzyskanej dotacji choćby na budowę Waryńskiego z kosztorysu wynika, że musimy wyłożyć jeszcze ponad 3 miliony złotych. Radni z pewnością będą o tym dyskutować. W 2012 roku chcemy zrealizować także przebudowę al. Partyzantów (na odcinku od Okrzei do Mireckiego), ul. Równoległej (od Jaktorowskiej do Dąbrowskiego).
Staramy się o środki na częściowe zadaszenie targowiska, jeśli się uda je pozyskać, to powstanie ono w 2012 roku.
Z pewnością dużym wyzwaniem dla nas będzie funkcjonowanie Resursy, jest to kolejny wielki obiekt, który przez 5 lat będziemy musieli utrzymywać, a wydatki na ten cel to około milion złotych rocznie. To zupełnie nowa pozycja w budżecie i musimy na to znaleźć środki.   
W 2012 roku planujemy także wymianę podłogi i termomodernizację hali sportowej przy Zespole Szkół Publicznych nr 2. Po stronie południowej miasta zamierzamy wybudować plac zabaw dla dzieci przy ul Olszowej. Będziemy kontynuować rozbudowę oświetlenia miejskiego, na dzień dzisiejszy zaplanowaliśmy ul. Rzeczną.
W inwestycjach zaplanowaliśmy także zakup przenośnego fotoradaru dla Straży Miejskiej.

TŻ: - Miasto ma również udziały w dużych inwestycjach realizowanych przez miejskie jednostki.

AW: - Tak, należy wspomnieć choćby inwestycje wodno-kanalizacyjne realizowane przez PGK, budowę kolejnych mieszkań przez TBS czy też realizowany przez PEC Projekt “Zwiększenie efektywności dystrybucji energii poprzez przebudowę sieci cieplnej Miasta Żyrardowa”.
Rok 2012 będzie z pewnością sprawdzianem dla Miasta, jak poradzi sobie w czasach kryzysowych przy jednoczesnym utrzymaniu wszystkich jednostek na odpowiednim poziomie.

TŻ: - Czy będzie aż tak trudno jak wskazuje na to ekonomia?

AW: - Dla mnie priorytetowym zadaniem będzie przyciągnięcie do Żyrardowa firmy, która zaoferuje nowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców. Jeśli to się uda, to ten przyszły rok nie będzie taki zły.dobry
Ocena:
Nowy komentarz
*Wpisz treść komentarza:
Wpisz treść komentarza
*Podpis:
Wpisz podpis
*Wpisz kod z obrazka:
Wpisz kod z orazka
Anuluj
*Pola wymagane