skierniewickie.pl

Skierniewicka ciepłownia przykładem w kraju – wnioski z konferencji ministra klimatu

Piątek 26.03.2021

Skierniewicka Energetyka Cieplna przykładem pozytywnych zmian transformacji energetycznej w Polsce. To jeden z wniosków merytorycznej dyskusji, w której udział brał Michał Kurtyka Minister Klimatu i Środowiska.

Skierniewice nieprzypadkowo zostały wybrane jako miejsce dyskusji na temat energetycznej transformacji w kraju. Po pierwsze, prężnie działająca Energetyka Cieplna może symbolicznie podkreślić rolę ciepłownictwa w strukturze energetycznej kraju. Jak zaznaczał Minister Michał Kurtyka, Polska jest drugim rynkiem w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o ciepłownictwo systemowe.

– 16 mln odbiorców i ¼ całego rynku ciepła w kraju to ciepłownictwo systemowe. Polska, o czym mało kto wie, posiada większe moce zainstalowane w ciepłownictwie niż w wielkiej energetyce – zaznaczał Minister.

Nic więc dziwnego, iż myślenie o transformacji energetycznej nad Wisłą, nie może pominąć refleksji na temat ciepłownictwa systemowego. Jednym z ważniejszych priorytetów w tej przestrzeni jest niewątpliwie zwiększanie efektywności. Ministerstwo chce, by do 2030 roku 85 procent polskich ciepłowni było efektywne. Jedną z dróg do realizacji tego celu jest przekształcanie ciepłowni w elektrociepłownie.– Chodzi o to, żeby z jednej jednostki energii pierwotnej pozyskiwać jak najwięcej efektów wtórnych. Kogeneracja jest tego typu przykładem. Pozyskujemy nie tylko jednostkę ciepła, ale także potencjał w postaci energii elektrycznej – tłumaczył Michał Kurtyka.

Warto podkreślić, że Skierniewice tę teorię zdążyły już zamienić w praktykę. Na terenie Energetyki Cieplnej trwa budowa instalacji kogeneracyjnej. Jej wstępny, testowy rozruch planowany jest w listopadzie tego roku. Całkowity koszt realizacji inwestycji to blisko 35,5 mln złotych. Energetyka Cieplna na wykonanie zadania pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości blisko 15 mln złotych.

– Czuję wyjątkową satysfakcję, gdy skierniewickie inwestycje pokazywane są jako przykład w całym kraju. Cieszę się, że nasze działania już bardzo praktycznie wpisują się w priorytety ekspertów. W Skierniewicach nie tylko dyskutujemy o zwiększaniu efektywności energetyki, ale przede wszystkim wdrażamy działania w życie. Inwestycja w EC jest realizowana zgodnie z harmonogramem. Całość prac wraz z finansowym rozliczeniem zakończy się w styczniu 2022 roku – zaznacza Prezydent Miasta Skierniewice Krzysztof Jażdżyk.

Oto videozapis konferencji, która odbyła się w siedzibie Energetyki Cieplnej 25 marca br.:

 

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz