skierniewickie.pl

Uroczystości majowe w Skierniewicach

Piątek 30.04.2021

Pierwsze dni maja tradycyjnie upłyną nam pod znakiem patriotycznych uroczystości, związanych ze Świętem Flagi i Konstytucji 3 Maja. W tym roku ze względu na pandemię obchody odbędą się w dużo mniejszym gronie. Nie zabraknie jednak wielu ciekawych inicjatyw.

Święto Flagi 2 Maja

Świetowanie rozpoczniemy już 2 maja, kiedy to w południe w ogrodzie muzeum zawiśnie najdłuższa w Województwie Łódzkim – 300 metrowa flaga. Biało-czerwono będzie też w przestworzach, a to za sprawą niecodziennych przelotów nad miastem. O święcie przypominać będą również harcerze ze skierniewickiego Hufca, którzy w godzinach 12:00 - 14:00 wyruszą na miejskie ulice z kwiatami i balonami z helem, oczywiście w narodowych barwach. Wieczorem o godz. 20:00 na biało-czerwono podświetlony zostanie budynek Muzeum Historycznego Skierniewic.

230. Rocznica uchwalenia konstytucji 3 Maja

Dzień później tradycyjnie spotkamy się na placu Jana Pawła przy okazji kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Od godz. 11:00 w kościele garnizonowym odprawiona zostanie msza święta w intencji ojczyzny. Następnie delegacje, złożą kwiaty pod pomnikiem Niepodległości. Ostatnim punktem w programie będzie wirtualna premiera zwiedzania wystawy – „Rota Feliksa Nowowiejskiego" oraz „Willi wśród róż" – Salonu Muzycznego F. Nowowiejskiego w Poznaniu, transmitowana na żywo na kanale Muzeum Historycznego na Facebooku.

Od 29 kwietnia w Rynku będzie można też oglądać wystawę z IPN, wzbogaconą naszymi autorskimi fotogramami, pt. Polskie Symbole Narodowe

Prezydent Miasta Skierniewice, Krzysztof Jażdżyk zwraca się z prośbą do wszystkich Mieszkańców Skierniewic o uczczenie tych wydarzeń, poprzez symboliczne wywieszenie flagi narodowej w pobliżu swoich posesji. Spółki miejskie zadbały o to, by na początku maja biało-czerwono było też na skierniewickich ulicach.

Konkurs - „Zrób zdjęcie z biało-czerwoną"

Od 2 do 3 maja zachęcamy wszystkich skierniewiczan do wzięcia udziału w wyjątkowym konkursie – „Zrób zdjęcie z biało-czerwoną" i podzielenia się swoimi kadrami z flagą narodową, która zawiśnie na ogrodzie Muzeum Historycznym Skierniewic. Aby wziąć udział, należy wysłać zdjęcie na adres info@muzeumskierniewic.pl do dnia 3 maja do godziny 23:59, zachęcić znajomych do aktywności pod wysłanym przez Ciebie zdjęciem, które 4 maja ukaże się na fanpage Muzeum Historycznego Skierniewic. Zdjęcia z największą ilością reakcji zgarnie nagrodę. Wyniki poznamy 5 maja o godz. 12:00!

Regulamin i przebieg konkursu znajduje się tutaj.

AKTUALIZACJA
Szanowni Państwo w związku z decyzją i prośbą Wojewody Łódzkiego w trakcie tegorocznych obchodów Święta Konstytucji 3 maja w Skierniewicach odwołane zostaje zorganizowane składanie wiązanek pod pomnikiem Niepodległości na Placu Jana Pawła II. Zachęcamy do indywidualnego oddawania hołdu składając wieńce pod pomnikiem Niepodległości przy Kościele Garnizonowym przez cały dzień. Msza święta w intencji ojczyzny o godz. 11:00 kościele Garnizonowym odbędzie w pełnym reżimie sanitarnym, jednak w tym roku bez asyst honorowych oraz pocztów sztandarowych. Zachęcamy do indywidualnej modlitwy w intencji naszej Ojczyzny na mszach świętych przez cały dzień. Pozostałe punkty obchodów Dnia Flagi oraz Wirtualne zwiedzanie Wystawy „Rota Feliksa Nowowiejskiego" odbędą się zgodnie z planem. Oddajmy hołd naszej Ojczyźnie, świętując bezpiecznie!

 

PROGRAM

ŚWIĘTO FLAGI - 2 maja (niedziela)
- 12:00-18:00 Biało-czerwona Flaga Rzeczypospolitej, mierząca 300 m., rozwinięta na terenie Ogrodu Muzeum Historycznego Skierniewic
- 12:00 lot nad miastem awionetki, która zaprezentuje 19,8 m Flagę Polski
- 12:00-14:00 na ulicach miasta harcerze będą wręczali mieszkańcom biało czerwone kwiaty, oraz balony z helem

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA (poniedziałek)
11:00 – Msza św. w intencji Ojczyzny (Kościół Garnizonowy pw. WNMP, Plac Jana Pawła II)
*** Uwaga! w kościele obowiązują limity ilościowe osób oraz zakrywanie nosa i ust.
Po Mszy św. – Złożenie kwiatów pod pomnikiem Niepodległości (Plac Jana Pawła II)
*** Delegacje prosimy o kontakt z Muzeum do 30 kwietnia. Uprzejmie prosimy o ograniczenie składów delegacji do 1 osoby oraz zachowanie reżimu sanitarnego – odstępy między osobami, obowiązkowo maseczki ochronne.
15:00 Premiera wirtualnego zwiedzania wystawy „Rota Feliksa Nowowiejskiego" oraz Willi wśród róż - Salonu Muzycznego F. Nowowiejskiego w Poznaniu

Konkurs fotograficzny „Zrób zdjęcie z biało-czerwoną!"
2-3 maja 2021 r– zgłoszenia zdjęć konkursowych
4 maja 2021 r. Konkurs fotograficzny - głosowanie online na FB Muzeum

dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz