skierniewickie.pl

Felieton: Chytre sztuczki

Czwartek 09.05.2013Alicja Cyrańska
To miało być przeprowadzone szybko, sprawnie, bez szumu. To miało sprawić wrażenie, że  najważniejsze dla władzy jest dobro oraz pomyślność mieszkańców. To miało przynieść sukces, jakim dla rządzących jest przeprowadzenie własnego zamysłu, przy aprobacie wszystkich. Zamysł przeprowadzono,cel osiągnięto, a sukces ? Hmm...

Mieszkańcy, dla których przeprowadzono reformę kultury i zlikwidowano MCK, okazali się niewdzięczni! Zamiast cieszyć się, że wreszcie sami będą tworzyć kulturę - protestują, listy piszą, wygrażają władzy. I na nic zdały się zapewnienia o miłości do nich, obłaskawianie lęków,. Doprawdy, Naczelna Reformatorka Kultury może obecnie gorzko skonstatować fakt, że nie ma wdzięczności w narodzie. A przecież dołożono tylu starań, użyto tylu forteli!

Zaczęto rok temu od zamiany słowa "likwidacja" na słowo "dyskusja". Zauważono bowiem, że dyskusja ma dobre skojarzenia, a likwidacja złe. Zastosowano w praktyce tę zamianę, skutkiem czego radnym, głosującym rok temu w sprawie zamiaru likwidacji MCK, powiedziano, że głosują za dyskusją o MCK. Ci jednak nie dali się nabrać, bo czytać potrafią. Taki był początek obłaskawiania lęków radnych.

Obłaskawianie lęków opinii publicznej dokonuje się poprzez zamianę słowa likwidacja na słowo połączenie. Obecnie prowadzona jest likwidacja majątku MCK, a więc w tym przypadku używane jest słowo „połączenie”. Dyskusja i połączenie to dwa zręczne eufemizmy likwidacji.

Na publiczną debatę o kulturze wybrano w ubiegłym roku lipiec, miesiąc urlopowy. Z 21 radnych Rady Miasta zaproszono tylko troje. Reszty radnych  nie powiadomiono. Celem publicznych debat jest danie możliwości wypowiedzenia się mieszkańcom. Rolą radnych, jako ich reprezentantów, jest wysłuchanie. Radny, nieobecny podczas takiego spotkania, nie jest świadom oczekiwań mieszkańców. Organizatorzy tej debaty zapewne zdecydowali, że świadomość oczekiwań mieszkańców, radnym nie jest potrzebna.



W lutym tego roku, na sesji Rady Miasta, przedstawiono obszerny dokument, pod nazwą Reforma Kultury. Zawierał on bardzo dużo informacji, w tym wiele danych liczbowych. Trudno jest rzeczowo odnieść się do takiego dokumentu, bez uprzedniego przestudiowania go. Jednakże wcześniejsze doręczenie tego dokumentu radnym, zostało zabronione. Stało się tak, wbrew panującej zasadzie, że materiały do uchwał podejmowanych na sesji, doręcza się z tygodniowym wyprzedzeniem. Tak więc radni, bez odpowiedniego zapoznania się z tematem proponowanych zmian w kulturze, głosowali. W wyniku tego głosowania MCK przestał istnieć.

Dla reformatorów kultury sprawą niezmiernie ważną stało się zdjęcie z siebie odpowiedzialności za reformę i przerzucenie jej na innych. Na kogo? Najlepiej na dyrektorów MCK i MOK oraz na inne osoby. W tym celu powołano specjalną, tajną komisję do spraw kultury. Naczelna Reformatorka Kultury ustanowiła samą siebie przewodniczącą tego gremium. Członkom nakazała podpisanie „lojalki” by utrzymać w tajemnicy tematy spotkań. Odbyły się cztery spotkania,mające sprawić wrażenie, że owocnie rozstrzygane są na nich sprawy kultury.

Dokument, wieńczący „dokonania” tej komisji uzasadniał, że należy zlikwidować MCK, a MOK włączyć do nowej instytucji. Dyrektorzy MCK i MOK, jako członkowie tej komisji, zostali zobligowani do złożenia swoich podpisów na tym dokumencie (sic!). A więc jeden z dyrektorów uzasadniał likwidację swojej instytucji, a drugi włączał swoją w nowy twór. To była sztuczka co się zowie, sam Niccolo Machiavelli lepszej by nie wymyślił!

Włożono wiele wysiłku, by sprawy proste i oczywiste, uczynić niezrozumiałymi. W sposób pokrętny i bez żenady zrealizowano zamiar. Cel osiągnięto. Ale sam sposób dojścia do tego celu, zrodził w ludziach pytanie, czy na pewno w tej reformie o kulturę szło?

____________________________________________________________________

Alicja Cyrańska – autorka, radna Rady Miasta Skierniewice, dr chemii, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Od 10 lat mieszka w Skierniewicach. Na co dzień aktywnie zaangażowana w sprawy miasta i jego mieszkańców.

Od redakcji:
Dział "Gorące tematy" jest poświęcony publikacji autorskich felietonów poruszających tematy związane z przestrzenią publiczną w Skierniewicach. Czytelników zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach pod tekstem, zaś osoby publiczne lub wszystkie inne, które chciałyby zabrać rzeczowy głos w publicznej dyskusji na każdy temat związany z życiem i funkcjonowaniem w Skierniewicach, zapraszamy do współpracy.
bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (140)
Dodaj komentarz
  • hahha! Po czy poznać urzędnika na tym portalu?:) Kończy wpisy przed 17.00 by równo five o`clock wyjść z pracy:) Dowcip piotrka. Brawo Jasiu:)

    skierniewiczanin2013-05-13 17:46:08
    • za to ty masz zdecydowanie za dużo czasu chyba. pracującej osobie ciężko byłoby siedzieć od nocy do nocy i tak pisać i pisać. masz albo świetną partnerkę co w życiu ci pomaga albo super spadek dostałeś i masz za co żyć.

      obserwator zainteresowany2013-05-13 20:39:04
      • Pisałem też, że SKIERNIEWICZANIE, to idea walki o kulturę i świadomość obywatelską, a nie promocja jednego człowieka. Ponieważ są też aktywni młodzi ludzie, którym zależy i mają więcej czasu po szkole niż ja, to siedzimy na zmianę i szukamy ludzi chętny do współpracy. Na razie zobacz: skierniewiczanie.blog.pl Pozdrawiamy i mała prośba-postaraj się nie krytykować, a jak możesz to pomóż nam w działaniach. Z góry dzięki.

        skierniewiczanin2013-05-13 21:22:56
      • O Boże !!!Teraz widzę ile i jak duzo ciężkiej pracy należy włożyc ,żeby cokolwiek można było zrobić w tym mieście.

        A22013-05-13 21:03:00
      • O Boże !!!Teraz widzę ile i jak duzo ciężkiej pracy należy włożyc ,żeby cokolwiek można było zrobić w tym mieście.

        A22013-05-13 21:02:59
        • Nie wiem o czym mówisz, bo mi się jeszcze nie udało. Nie kochają mnie, nie lubią?-wpadnę w depresję, chyba, że pomożesz. Byłeś na blogu? Wkleiłem dopiero 1/3 tego, co poszło. Reszta w wolnej chwili, chcę troszkę z urlopu skorzystać, zamawiam pogodę na +25 stopni:) Celcjusza.

          skierniewiczanin2013-05-13 21:08:10
      • Mam urlop, świetną kochaną kobietę, dobrą pracę i poniedziałki wolne-gula skacze? Trzeba było myśleć i sobie zarobić na takie życie, a nie zazdrościć.

        skierniewiczanin2013-05-13 20:56:01
        • nie. nie skacze. świetnie, że tak masz. również ja swoje życie i czas doceniam. tylko w dwie strony to działa. jesteś nieco złośliwy i złośliwość wraca do ciebie. nie tylko urzędnicy pracują do 16-17tej. uogólniasz. czytając wypowiedzi mam poczucie, że tylko przychylni tobie są tu mile widziani. ale są też tacy co mają inne zdanie. to jak? nie mają już prawa do wpisów? bo inaczej myślą? dotyczy to też urzędników. też ludzie. lepsi gorsi ale ludzie. sam nim nie jestem ale kilku fajnych znam. wartościowe osobowości, które coś sobą reprezentują. mam pretensje o to to uogólnienie.

          obserwator zainteresowany2013-05-13 21:39:25
          • Też byś się zdenerwował, jeżeli chcesz zrobić coś dobrego dla siebie i Miasta, masz na to plan i go realizujesz, a nawet nie spotykasz się z konstruktywną krytyką tylko z totalnym ... przepraszam, olewaniem, dlatego zapraszam na bloga skierniewiczanie.blog.pl. Na stronie głównej masz pytania na które chciałbym poznać odpowiedzi od Miasta. Potem wstawiłem skan ich odpowiedzi - też byś się zdenerwował na ignorancję urzędników i jawne lekceważenie zainteresowanego reformą mieszkańca. Proszę zapoznaj się z pytaniami (blog/strona główna na dole) i jak najbardziej możemy przystąpić do konstruktywnej krytyki lub merytorycznej rozmowy. Będziesz pierwszy, bo Miasto tego nie zrobiło od końca marca br.

            skierniewiczanin2013-05-13 21:47:15
      • To jest właśnie ta nasza małomiasteczkowość ,wszystko przeszkadza ,że pracuje ,że nie pracuje,że ma kasę ,że ma czas,że ma żone,że ma wodę w kolanie,że jest czarny,że jest łysy ,że może ,że nie może ale najbardziej chyba solą w oku że się dziwnie ponadprzeciętnie interesuje się losami własnego miasta.Musi Cudak jaki,bo to przecież nienormalne.

        yd2013-05-13 20:55:47
        • Hahah, dokładnie! Dodam jeszcze, że jestem zdrów jak ryba, nic mnie nie boli i w ogóle przepraszam, że żyję i jestem na tyle zorganizowany że się wyrabiam ze wszystkim i chce mi się zrobić coś dla siebie i mieszkańców Miasta.

          skierniewiczanin2013-05-13 20:59:34

  • Zgadzam się z wypowiedzą Pana Prezydenta. Jestem również przekonany, że urzędnicy powinni wychodzić w myśl tej samej zasady do Obywateli, więc...Ratusz można np. wydzierżawić-nie jest im potrzebny, a powstałe w wyniku tego oszczędności przelać na działania sprzyjające poprawie komunikacji między Urzędem, a Mieszkańcem. Urzędy i tak przez naturalny postęp, należy przenieść do sieci i zautomatyzować. Kilku urzędnikom co prawda tyłki zmarzną w zimie, ale to ich problem, albo dobrowolnie odejdą z pracy i powstaną oszczędności takie,jak w kulturze, czyli można ich przenieść do jakiejś spółki miejskiej. nikt nie zauważy, że te oszczędności i reformy to pic na wodę. Co Wy na to?

    skierniewiczanin2013-05-13 17:38:16
    • Potwierdzamy, że pic na wodę tak jak ten dziwny projekt "uzdrowisko", w którym nie ma ustalonego budżetu i nic sie nie dopina. Ale co, siedem latek na stolcu zleciało? - zleciało, dowliło sie temu i owemu? - dowaliło. I o tochodzi.

      :)2013-05-14 09:35:03

  • No tak to jest mozliwe. Przeciez jak Trębski mówił, ze do kultury budynku nie potrzeba, bo on woli wydać pieniadze ludziom i nie pakowac forsy w mury to on chyba już wtedy wiedział co ma robić. Teraz jak budynek po MCK będzie niepotrzebny , to albo go sprzeda albo wyburzy i dogada się właścicielem działki obok, tej która należy do WSE i tam będą mogli wybudować centrum handlowe. Miała się rozbudować Dekada była na nią zgoda, to dlaczego jest cofnięta? Jakoś się te klocki zaczynają same składać.

    Krzysztof2013-05-13 17:14:50

  • @Alicja Cyrańska "Tak więc radni, bez odpowiedniego zapoznania się z tematem proponowanych zmian w kulturze, głosowali." Szanowna Pani, radni zwyczajnie mogli uchwalić, że z powodu zbyt krótkiego czasu na zapoznanie się z dokumentem odkładają głosowanie nad nim. To samo mogli zrobić z głosowaniem nad projektem przebudowy parku na ten przykład. Chcę w ten sposób powiedzieć, że to radni decydują czym i kiedy się zajmą, co i kiedy będą głosować. Nikt tego radnym narzucić nie może.

    b.ojciec2013-05-13 02:42:08
    • Popieram. Wiedza Radnych w temacie reformy kultury, była wg mnie niewystarczająca. Myślę, że mogliby te braki nadrobić. Może to było zbyt złośliwe z mojej strony, ale wprowadziłem konkurs KTOKOLWIEK WIDZIAŁ, KTOKOLWIEK WIE, czyli sprawdzanie obecności Radnych na imprezach i koncertach. Nie przyjmuję argumentów o braku czasu. Pisałem: przykład ma iść z góry, a tu ich braki są ewidentne. Jak można rozmawiać o kulturze z osobami decyzyjnymi o jej przyszłości w Mieście, skoro nie są jej konsumentami? Pod kontem stricte administracyjnym też zero odzewu. Poprosiłem mailowo Radnych, o zajęcie stanowiska: dlaczego byli za lub przeciw likwidacji MCK-u. Dostałem cztery odpowiedzi na 21 radnych. Być może ktokolwiek z 12 radnych odważy się uzasadnić swój głos za likwidacją MCK. Nie oceniam, być może kierowali się bardzo ważnymi przesłankami, o których nie wiem. Jako Mieszkaniec-Wyborca, myślę, że należy mi się parę słów wyjaśnień.

      skierniewiczanin2013-05-13 13:44:40
      • Ta akcja ,,Ktokolwiek widział...,,była extra warto ją bardziej rozpropagować aby dotarła do jak największej liczby mieszkańców,a co najwazniejsze również do radnych i włodarzy aby wiedzieli ,że są na celowniku i jak przyjdzie nowe rozdanie to wyborcy im podziękują.

        A22013-05-13 14:08:14
        • Kurcze, wiem że to tak można złośliwie odebrać i faktycznie zastosowałem zagrywkę mocno populistyczną, czyli by radnego, bądź dyrektora któregoś z naszych domów kultury, zwyczajnie po ludzku przytulić i powiedzieć, że go wspieramy, i że są zawsze mile widziani na imprezach i koncertach. Niech się nie boją i czują, jak u siebie, bo przecież są u siebie, tylko troszkę się khm...opuścili. Jak masz życzenie, wejdź na fb: Skierniewice kultura - własnie "się robi". Zapraszam wszystkich.

          skierniewiczanin2013-05-13 14:25:22
    • Zgłoszenie wniosku o zdjęcie z porządku obrad uchwały o likwidacji MCK nie miało sensu, bowiem taki wniosek musiałoby poprzeć 11 radnych. Nie było to możliwe, co oceniłam po rozmowach z radnymi .W Radzie Miasta ukształtowała się większość, popierająca uchwałę o likwidacji MCK. 12 radnych głosowało za likwidacją MCK, 8 było przeciw.

      Alicja Cyrańska2013-05-13 12:40:18
      • KTOKOLWIEK WIDZIAŁ, KTOKOLWIEK WIE!? Jeśli spotkasz któregokolwiek Radnego, bądź Dyrektora domu kultury na koncercie lub imprezie kulturalnej - Przytul Go! i zawołaj: - Wspieramy Cię! Nie pozwól by czuł się samotny. Listę obecności radnych na imprezach przenoszę do facebooka: Skierniewice kultura Jak Radni głosowali 31 stycznia 2013 roku, w sprawie likwidacji Młodzieżowego Centrum Kultury…Piszcie do Nich, pytajcie, dlaczego. Mnie zignorowali. zlikwidowali MCK (12) 1. Ewa Biskupska, , 661947450 2. Jan Czubatka, 691094017 3. Mariusz Dziuda, , 601271033 4. Leszek Jek, , 607988277 5. Paweł Ludwicki, , 516148850 6. Andrzej Malka, , 601157958 7. Jerzy Gołębiewski, , 606249721 8. Danuta Nowakowska, , 600876530 9. Czesław Owczarek, 608412000 10. Adam Stanecki, , 608413000 11. Stanisław Szałwiński, , 519160640 12. Mirosław Woźniak, 663511555

        skierniewiczanin2013-05-13 16:49:06

  • Nie mam pomysła na Dom Pomocy, pod lasem i co mi zrobicie??? No i co,że niszczeje,że miasto dopłaca coraz więcej i więcej, PRZECIEZ NIE Z MOICH DOPŁACA... Tak samo z drogami, no były robione parę miesięy temu, no i dziurawe są już... To weźta jeden z drugim,ja wiem, kamieni i smoły i powciskajta w te dziury, to ino jest Prymasowska,Kozietulskiego,Sienkiewicza,Kilinskiego,Bielańska, Łowicka,Warynskiego,Sierakowicka,Kościuszki,Lipowa, więcej nie pamiętam ,to co, tak dużo??? JA ROBOTE NA MIEJSCU MAM, śmiech mnie ogarnia jak widzę, jak się tłoczą do pociągu do Warszawy rano... Napluć na to robactwo, ja to co inszego, wiadomo CŁEK INSEJ KULTURY...

    A342013-05-12 14:57:20
    • weź trolu daj spokój. przeciez wiesz że to nasze pieniądze

      vwa2013-05-12 16:57:42
      • Dalej dawaj się dym..

        A342013-05-12 17:22:59
        • Może takie wypowiedzi warto kasować?? Chyba dokopać komuś sprawia Tobie satysfakcję.

          żenada2013-07-01 10:19:14