skierniewickie.pl

IV Skierniewicki Festiwal Podróżniczy

Środa 14.10.2020

Elżbieta Dzikowska i Jakub Czajkowski będą gośćmi IV Skierniewickiego Festiwalu Podróżniczego, który odbędzie się 22 i 24 października w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach

22 października (czwartek) – Klub Konstancja ul. Kopernika 5
godz. 18.00– spotkanie z Jakubem Czajkowskim
Bilety na spotkanie 5,00 zł. do nabycia online i w kasie Kinoteatru Polonez

W ramach cyklu „Podróże bliższe i dalsze" posłuchamy prelekcji pt. "Karpaty Wschodnie - wędrówki po górach Ukrainy i Rumunii".
Jakub Czajkowski to geograf i podróżnik. Organizuje i pilotuje wyprawy przygodowe, trekkingowe, konne i rowerowe w różne miejsca na ziemi. Kilkakrotnie podróżował konno po Mongolii i wędrował po górskich pustkowiach Azji Środkowej, w Pamirze i Tien-szanie. Przemierzał szlaki Tybetu, Indochin i syberyjską tajgę. Wielokrotnie organizował też trekkingi górskie w różnych pasmach Karpat. Pasjonuje się fotografią, dziką przyrodą i aktywnym wypoczynkiem, najlepiej na dystansie 100 km, z mapą i kompasem w dłoni.
Karpaty Wschodnie to miejsce magiczne. Nie tak odległe, ale zdecydowanie różniące się od naszych polskich gór. To miejsce, gdzie wciąż można nie spotkać nikogo wędrując przez kilka dni górską ścieżką. To miejsce, w którym jeszcze możemy cieszyć się wolnością i wspaniałą górską przyrodą. Wreszcie to miejsce, gdzie możemy poczuć wyjątkową atmosferę niewielkich wiosek i miasteczek leżących w dolinach, doświadczając ich lokalnego folkloru i całkiem bliskiej nam historii...

24 października (sobota) - Kinoteatr Polonez ul. Wita Stwosza 2/4
godz. 18.00– spotkanie z Elżbietą Dzikowską
Bilety na spotkanie + film - 30,00 zł. do nabycia online i w kasie Kinoteatru Polonez

Elżbieta Dzikowska to jedna z najbardziej znanych polskich podróżniczek, fotografka, sinolog, a także krytyk sztuki. Chroni swoją intymność, ale dla nas zrobiła wyjątek i jako jedynych zaprosiła do swojego gabinetu.
Elżbieta Dzikowska jest historykiem sztuki, sinologiem, podróżniczką, reżyserką i operatorką filmów dokumentalnych, autorką wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych, a także wystaw sztuki współczesnej.
Wraz z Tonym Halikiem przez 20 lat tworzyła uwielbiany przez widzów program podróżniczy „Pieprz i wanilia", w ramach którego wspólnie zrealizowali setki filmów dokumentalnych. Razem zwiedzili prawie wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej, Europy i niemal połowę stanów USA. Byli także w Chinach, Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Indii, Sri Lance, Rosji, Kenii, Tanzanii, Maroko, Libii, Egipcie, na Tahiti, Hawajach, Galapagos i Wyspie Wielkanocnej. Elżbieta Dzikowska i Tony Halik byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków.
Piwnica i garaż w domu podróżniczki są istnym archiwum. Na półkach stoją dziesiątki albumów, a szafki zapełniają płyty z dokumentacjami wielu wypraw. Warto też dodać, że to właśnie z tej piwnicy nadawany był program „Pieprz i wanilia".

godz. 19.30 – Wernisaż wystawy fotografii Elżbiety Dzikowskiej
Po spotkaniu zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii podróżniczych autorstwa Elżbiety Dzikowskiej.

godz. 20.00 – projekcja filmu „Tony Halik" (DKF „Eroica")
Bilety na spotkanie + film - 30 zł.

reżyseria: Marcin Borchardt
scenariusz: Marcin Borchardt
gatunek: film dokumentalny
produkcja: Polska
premiera: 30 września 2020 (Polska) / 6 września 2020 (świat)

Tony Halik, za pomocą swoich kultowych programów przenosił co wieczór miliony Polaków w miejsca, które im się nawet nie śniły. Film opowiada o jego życiu, przygodach oraz wszelkiego rodzaju przeciwnościach, którym musiał stawiać czoła na każdym kroku. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować to i owo. Dziś trudno dociec, co z tego, o czym mówił wydarzyło się naprawdę̨, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.

Spotkanie z Elżbietą Dzikowską + film – 30 zł

Klub Konstancja/Kinoteatr Polonez
ul. Kopernika 5/ul. Wita Stwosza 2/4

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz