Portfolio autora: redakcja
Skierniewicki Rynek
Rok 1958. Jeszcze bez drzew...
Zaloguj się aby zagłosować
( 0 głosów, ocena 0 )
My też lubimy historię Skierniewic:) Nie każdy wie, że 22 października 1873 roku w Skierniewicach spotkało się trzech najważniejszych w tamtym czasie monarchów europejskich: Rosji, Austro-Węgier i Niemiec, by podpisać Sojusz Trzech Cesarzy. Na mocy tego sojuszu zobowiązywali się oni do wzajemnych konsultacji w razie rozbieżnych interesów, zachowania pokoju w Europie oraz szukania wspólnego rozwiązania w razie agresji państw trzecich. Sojusz był oczekiwany jako próba wskrzeszenia Świętego Przymierza. Wydarzenie to upamiętnia poniższy rysunek: cesarze Aleksander III, Franciszek Józef i Wilhelm dokonują przeglądu regimentów rosyjskich przed pałacem carskim (obecnie Pałac Prymasowski).
Cerkiew prawosławna raz jeszcze. Jeńcy rosyjscy na tle cerkwi wojskowej (obecnie kościół garnizonowy). Niemcy zajęli Skierniewice na krótki czas w październiku 1914, a na stałe (do końca I wojny światowej) w grudniu tego samego roku.
Widok ulicy Senatorskiej z dachu koscioła św. Jakuba. W głębi zespół parkowo-pałacowy z Pałacem Prymasowskim (obecnie Instytut Ogrodnictwa) i cerkwią wojskową św. Aleksego (w budowie), która później została zburzona. Dzisiaj na tym terenie stoją szklarnie instytutu. Lata 1900-1914