skierniewickie.pl
Wakacyjna przygoda obfitująca w ciszę i sporą dawkę adrenaliny. Odkryj historię Ziemi Łowickiej i uroki licznych szlaków kajakowych.
Trudno wyrokować, czy jest to najmniejsze muzeum na świecie. Małe z pewnością, skoro mieści się w… w walizce stojącej w prywatnym mieszkaniu na szafie. Niedługo jednak uzyska bardziej eksponowaną lokalizację.
W sąsiadującej z Łowiczem Arkadii, nieopodal ogrodu Radziwiłłów, stoi niewielki domek zbudowany w połowie XIX w. w stylu dworkowym. Tutaj w latach 1893-1903 mieszkała Maria Konopnicka. Niestety posiadłość z roku na rok ubożeje, niszczony warunkami atmosferycznymi dom nieremontowany (choć przecież zamieszkany) chyli się ku upadkowi. Dworek Konopnickiej, wspaniała pamiątka po autorce „Roty”.
„Jest ku Bolemowu puszcza wielka, który jest wzdłuż ze trzy mile, a wszerz dwie mili, część boru, a część lasu; jest sośnina wielka, barci niemało, dębina wielka, jesienina, grabina, lipina, brześcina, olszyna, brzezina i innego wszelakiego drzewa dosyć; jest też i zwierza, jako sarn niemało.” – zapisali w 1564 roku lustratorzy królewscy w „Lustracjach Województwa Rawskiego”.