skierniewickie.pl

Kogeneracja – co to jest? I dlaczego jest ważna dla Skierniewic?

Czwartek 05.03.2020

Miejska spółka Energetyka Cieplna przygotowuje się do wielomilionowej inwestycji polegającej na budowie systemu kogeneracyjnego. Dzięki temu spółka przekształci się w elektrociepłownię i znacznie ograniczy emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Obecnie spółka produkuje ciepło wyłącznie ze spalania węgla, natomiast po uruchomieniu nowego systemu energia latem będzie produkowana z gazu, a swego rodzaju produktem „ubocznym" wyprodukowanym wraz z energią cieplną będzie prąd elektryczny. Kolejnym etapem modernizacji Energetyki Cieplnej będzie pozyskiwanie energii cieplnej z wnętrza ziemi. Właśnie trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy układu kogeneracyjnego. Budowa filtrów odpylających spaliny już trwa (na zdj.).

Najwyższy poziom zanieczyszczeń powietrza w Skierniewicach występuje na obszarach, gdzie ogrzewanie opiera się na pracy kotłów starego typu, na tzw. „kopciuchach", tj. np. na osiedlu Zadębie czy Makowska. Polityka likwidacji indywidualnych kotłów cieplnych sprawdziła się w innych miastach kraju, dlatego skierniewicka spółka zapowiada, że zamierza rozwijać sieć ciepłowniczą w oparciu o ekologiczne rozwiązania również na osiedla domów jednorodzinnych.

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz