skierniewickie.pl

Rogowska wąskotorówka najlepszą atrakcją turystyczną w Polsce? Głosujmy!

Wtorek 16.02.2016

Kolej wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała została nominowana przez Polską Organizację Turystyczną jako jedyna atrakcja turystyczna Łódzkiego do konkursu Polska Travel. O tym czy rogowska wąskotorówka wygra plebiscyt zadecydują nasze głosy.

Głosować można do 15 marca na stronie internetowej http://www.polska.travel/hity. Rywalami atrakcji z Łódzkiego są m.in. Puszcza Białowieska, Tatrzański Park Narodowy czy Zamek Książ w Wałbrzychu. Dlatego zapraszamy naszych Czytelników do głosowania!

Kolej Wąskotorowa Rogów-Rawa-Biała wybudowana została w 1915 roku przez pruską armię. Służyła celom zaopatrzenia oddziałów frontowych w żywność, broń i amunicję. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, linia zarządzana była przez Polskie Koleje Państwowe. Ruch towarowy odbywał się na tej trasie do roku 2001. Przed likwidacją uratowali Rogowską Kolej Wąskotorową hobbystów z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych, wspierani przez Starostwo Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, które przejęło linię i tabor od PKP. W 2003 roku przywrócono kursowanie turystycznych pociągów pasażerskich z Rogowa przez Rawę Mazowiecką do Białej Rawskiej.

Obecnie jest najdłuższą muzealną trasą kolejową w Polsce liczącą blisko 50 km. Kolekcja poddawanego renowacji wąskotorowego taboru jest jedną z największych w Europie. Wszystkie wyremontowane przez Fundację lokomotywy i wagony mają oryginalne wyposażenie i dawne oznakowania. Przejazd jest tym atrakcyjniejszy, gdy może być połączony ze zwiedzaniem zabytków wzdłuż trasy.

Na przykład, już w Rogowie warte odwiedzenia jest Arboretum i Alpinarium o charakterze parku leśnego z bogatą kolekcją drzew i krzewów środkowo-wschodniej Europy i polami doświadczalnymi z gatunkami drzew występujących w innych rejonach.

Ciekawym zabytkiem sakralnym, w odległości kilku minut marszu od stacji w Boguszycach, jest sosnowy kościółek z XV wieku św. Stanisława Biskupa. We wnętrzu konserwatorzy odsłaniają renesansowe polichromie. Pasażerowie pociągu zwiedzają kościół pod opieką kolejowego przewodnika.

 

 

Podobnie z przewodnikiem zwiedza się pozostałości Zamku Książąt Mazowieckich, warowni z XIV wieku zbudowanej na polecenie księcia mazowieckiego Siemowita IV. Ponure dramaty w rodzinie gospodarzy zamku, dały inspirację twórczości literackiej. Między innymi, jak utrzymują badacze, William Szekspir oparł na historii podejrzanej o niewierność księżnej Eufemii fabułę dramatu Zimowa opowieść. Zamek został częściowo odbudowany w 1957 roku. W wieży znajduje się jedna z ekspozycji Muzeum Ziemi Rawskiej. Dawny dziedziniec jest wykorzystywany do organizacji festynów i turniejów rycerskich.

Zabytkowe pociągi kursują według rozkładu w każdą niedzielę i wybrane soboty od kwietnia do września. Na zamówienie grup zorganizowanych pociągi kursują przez cały rok. W kalendarzu wydarzeń godny polecenia jest zlot drezyn kolejowych.


Fundacja Polskich Kolei Wąskotorowych
ul. Dworcowa 37, 95-063 Rogów


www.kolejrogowska.pl

bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (0)
Dodaj komentarz