skierniewickie.pl

Felieton: Czarne chmury nad uzdrowiskiem

Czwartek 03.04.2014Alicja Cyrańska

Powstanie uzdrowiska jest niepowtarzalną, wyjątkową szansą, która pojawiła się przed naszym miastem. Bardzo ważne jest, by zrozumieć naturę tej szansy i jej wpływ na rozwój miasta.

Służy temu m.in. rzetelna ekspertyza, zrobiona w roku ubiegłym, przez prof. Krajewskiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Należy wiedzieć, że turystyka w Polsce to najbardziej przyszłościowy dział gospodarki narodowej, z 4% rocznym wzrostem. Rozwój turystyki uzdrowiskowej, dla takiego regionu jak nasz, a więc bez przemysłu, za to z walorami przyrodniczymi, jest idealnym projektem i powinien stać się celem strategicznym miasta. Skierniewice z uzdrowiskiem mogą stać się się centrum turystycznym regionu. Są środki unijne na ten cel.

Mamy wszystko, by urzeczywistnić nową wizję rozwoju miasta. Są odwierty z solanką, ( przewóz solanki cysterną na teren poligonu nie stanowi problemu), jest 150 ha poligonu pod uzdrowisko, są gotowe wszystkie pozwolenia z Ministerstwa Zdrowia, których uzyskanie wymagało wielu lat oczekiwania. Jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach, który w ramach uzdrowiska mógłby znaleźć duże pole do działania w zakresie rehabilitacji. W PWSZ w Skierniewicach kształci się studentów, na potrzeby przyszłego uzdrowiska. Są pieniądze unijne. Nic tylko działać! Trzeba się śpieszyć, bo taka szansa już się nie powtórzy.

W pierwszym etapie realizacji projektu uzdrowisko, zadaniem UM było wyłonienie w ramach przetargu firmy, do wykonania studium przed-inwestycyjnego, określającego szanse powodzenia uzdrowiska, a zarazem niezbędnego do pozyskiwania środków unijnych. Było jasne, że choć koszt opracowania tego studium jest wysoki, 1milion zł., to warto zapłacić renomowanej firmie, by dokument był wiarygodny, wzbudzał zaufanie instytucji finansowych oraz inwestorów, którzy studiując ten dokument będą angażować się lub nie, w budowę obiektów uzdrowiskowych w naszym mieście. Niestety, gorzej nie mogło się stać!



Samo ogłoszenie przetargu odbyło się z dużym opóźnieniem, a przetarg wygrała jednoosobowa firma, bez doświadczenia, bez kapitału, podpierająca się austriacką firmą, również jednoosobową, z mętną przeszłością. Czyżby brakowało w Polsce wiarygodnych firm, które podjęłyby się tego zadania? Jak to się stało, że na progu wejścia w fazę realizacji uzdrowiska, pojawiła się rażąca nieudolność urzędnicza? Czy jest ona wynikiem braku kompetencji, czy też jest przemyślanym działaniem? To należałoby sprawdzić, ale jedno i drugie źle wróży przyszłości uzdrowiska.

Co dalej? Logicznym krokiem byłoby zerwanie umowy z niewiarygodną firmą i szukanie następnej. Ale kto miałby tego dokonać, czy ci sami urzędnicy?

Przychodzi mi na myśl złoty róg z „Wesela” i unicestwiająca go metamorfoza. Oby niezwykła szansa dla Skierniewic i Makowa, jaką jest powstanie uzdrowiska, nie uległa podobnej przemianie!

 


Alicja Cyrańska – autorka, radna Rady Miasta Skierniewice, dr chemii, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Od 10 lat mieszka w Skierniewicach. Na co dzień aktywnie zaangażowana w sprawy miasta i jego mieszkańców.

Od redakcji:
Dział "Gorące tematy" jest poświęcony publikacji autorskich felietonów poruszających tematy związane z przestrzenią publiczną w Skierniewicach. Czytelników zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach pod tekstem, zaś osoby publiczne lub wszystkie inne, które chciałyby zabrać rzeczowy głos w publicznej dyskusji na każdy temat związany z życiem i funkcjonowaniem w Skierniewicach, zapraszamy do współpracy.

dobry
Ocena:
Komentarze (178)
Dodaj komentarz
  • Zgadzam z Autorką, że uzdrowisko jest zagrożone, bo z jednej strony obecny prezydent przyłożył się do tego, a z drugiej Jażdżyk przykłada.. Jeżeli Jażdżyk mówi, ze uzdrowisko to klęska dla miasta, to ja uważam, że on na prezydenta nie nadaje się . Powiem wprost – on jest szkodnikiem! Przeszkadza miastu rozwijać się, bo za pieniądze z unii powstałoby uzdrowisko. Boi się uzdrowiska a pieniądze publiczne najchętniej wydałby na łatanie dziur w chodnikach. Panie Jażdżyk, a co Pan powie na to, że burmistrz Uniejowa Kaczmarek złożył projekt na budowę zadaszonej hali na 5 ha ? Hala ma być podzielona na 3 strefy; zimową, letnia i handlową .Będzie tam tor do biegów narciarskich, lodowisko, strzelnica, korty do tenisa i squasha, baseny, ścieżki rowerowe, a także sklepy i restauracje. W planach mają budowę jodowego miasteczka z tężniami oraz dalszą rozbudowę . Oni starają się o pieniądze z tej samej unijnej kasy, z której mogłyby być dla nas. Oni wezmą, a my nie. Człowiek tego pokroju ,co Pan nie powinien startować w wyborach prezydenckich. Muszę zwrócić Panu uwagę, że żyjemy w innych czasach, niż prezydent Bogusz. Teraz mamy czasy szybkiego rozwoju, gdzie dla ignoranta i ciemniaka nie powinno być miejsca. Człowiek z kaczą perspektywą nie może być prezydentem mojego rodzinnego miasta. Krzysztof

    Krzysztof2014-04-06 14:17:09
    • Uzyskanie pieniędzy z tzw. unii to-można rzec "pikuś"(choć nie dla skierniewickich urzędników). Nie wiem kto w Uniejowie utrzyma wspomniane hale (na ten cel "unia" kasy nie daje). Niech Uniejów martwi się o siebie. My martwmy się o siebie. Przebudowa dróg i chodników jest dla mnie ważniejsze niż wywalanie 20 mln na budowę tężni, które będziesz polewał wodą "z węża" czy budowa w lesie parku. A że ograniczenia w działalności gospodarczej wynikające z ustalenia już teraz stref ochronnych-to fakt, który zatrzymuje rozwój m. in. zakładów cukierniczych (znaczący pracodawcy w mieście). JAŻŻYK NA PREZYDENTA.

      SSS2014-04-07 07:33:48
      • Panu Jażdżykowi już naprawdę dziękujemy. Gzie był po przegranych kolejnych wyborach ? Teraz się uaktywnił nagle tuż przed wyborami ???? !!!! Żenada !!!!

        mieszkaniec miasta2014-04-07 12:24:15
        • W nadchodzących wyborach należy OSTATECZNIE podziękować obecnemu włodarzowi miasta,który przez dwie kadencje robi sobie z nas mieszkańców jaja.STOP dla tego człowieka.

          mieszkaniec grodu2014-04-07 18:37:37
    • Uniejów ma 3 tys. mieszkańców, a Skierniewice 50. Nie przymierzaj więc tej samej miar. Dla nich uzdrowisko to rzeczywiście szansa na rozwój (choć wielu z ich mieszkańców też narzeka, wiem bo rozmawiałem), dla nas to blokada inwestycji. Poza tym uzdrowisko w Uniejowie to jeden z elementów promowanych przez władze województwa łódzkiego, które niczym poza kopalnią w Bełchatowie pochwalić się nie może. Myslisz że będą tak samo promować Skierniewice?

      furgman2014-04-06 17:46:12
      • Dobry pomysł - otwórzmy kopalnię na poligonie :)-żart. A na serio, to ok 100 baniek piechotą nie chodzi i warto je zgarnąć na tą inwestycję.

        piotr2014-04-07 13:19:46
      • uzdrowisko da miastu inwestycje, a nie blokadę inwestycji.Uniejów nie ma kolei, autostrady a mimo to udało się.Jak ktoś nie umie działać i wie, ze nie moze się udać, to niech nie bierze się za politykę

        tak dla uzdrowiska2014-04-06 23:49:57
        • Piszesz takie głupoty,że żal tyłek ściska.Da pracę znajomym i rodzinie włodarza grodu.Włącz samodzielne myślenie.

          mieszkaniec grodu2014-04-07 21:28:18
        • Jak na razie uzdrowisko daje inwestycje, ale prywatne prezydentowi Trębskiemu: droga do swoich posesji (że niby w przyszłości do uzdrowiska), plac dworcowy (obiecany prywatnemu deweloperowi, od którego prezydent dostał lokale w tym budynku przy dworcu), wydawanie pozwoleń na budowę tylko tych inwestycji których inwestorzy zlecili projektowanie (za grube miliony) inwestycji żonie prezydenta. Naprawdę nie widzisz tego że to jest bandycki układ? Czy może po prostu płacą Ci za to żebyś zamydlał ludziom oczy uzdrowiskiem?

          ioibiub2014-04-07 08:25:06
    • O sobie chyba napisałeś "Krzysztofie" te wypociny,bo jeśli zrozumiałem to jesteś ciemniak i ignorant??!! To co wyprawia ten nędzny prezydencina przez dwie kadencje to ręce opadają od buty i chamskiego traktowania mieszkańców,których traktuje jak śmieci. Dlatego S T O P dla bezczelności,arogancji i ignorancji tego człeka.Niech przestanie łamać prawo bo z uczciwością minął się już dawno,kiedy został prezydentem. Należy o tym pamiętać podczas wyborów samorządowych. Należy także pamiętać o radnych tych,których wybrali mieszkańcy,bo Oni reprezentują interes władzy samorządowej ,a nie tych co ich wybrali. Panu prezydentowi zależy na tym,żeby nas mieszkańców trzymać na krótkiej smyczy przy samej ziemi. Tak sie niestety NIE da!!

      mieszkaniec grodu2014-04-06 17:03:11
    • Rawa jest miastem zamieszkałym przez ok.18 tyś.mieszkańców, Skierniewice maja ok. 50 tyś. ludności. W Rawie znacznie wcześniej niż my pozyskiwali środki unijne. Zaczęli od porządkowania miasta. Inwestycje były przemyślane a nie rozdmuchane "mierz siły na zamiary". Konsekwentnie kończyli jeden temat po drugim. Robiąc kanalizację deszczową przy okazji zrobili nawierzchnie dróg.U nas jest inaczej, robimy po kawałeczku. Każdy ciągnie w swoją stronę. Trochę jak "Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek" Rawa ma więcej miejsc pracy niż Skierniewice. My mamy wypasione ogrodzenie i alejki w parku, a u nich piękny park bez szpanu. My mamy namiastkę zalewu, a oni ... tylko pozazdrościć. Może burmistrz Rawy zechciałby kandydować na prezydenta Skierniewic?

      sympatyk2014-04-06 15:48:20

  • Do Marcina i Jarząbka ile Wam płacą za te hymny pochwalne dla (bez)radnej p.Cyr5ańskiej,która posłusznie wykonuje polecenia Pana prezydenta??Ciekawe czy wie w ogóle wyglądają całe Skierniewice,a nie tylko ratusz,rynek i OSiR gdzie sie odbywają sesje,a raczej cyrk!!Moze lepiej spytajcie wyborców tej Pani czy nadal będa głosować na Nią??

    mieszkaniec grodu2014-04-05 22:36:45
    • Takie pytanie, jak zadał mieszkaniec grodu, należy postawić jeszcze wobec kilku radnych. Ludzie, chodźcie na sesje i koniecznie na wybory, bo to, co wybierzemy jest nasze - nie radnych, nie urzędu.

      piotr2014-04-06 11:54:53
      • To nie są sesje to jest ustawka,gdzie karty rozdaje Pan prezydent,a przewodniczący RM i 3/4 (bez)radnych przyklaskuje.

        mieszkaniec grodu2014-04-06 17:06:06

  • Wiarygodność to podstawowa cecha, którą powinien mieć polityk. Ludzie tracą zaufanie do kłamców i o tym powinien wiedzieć pan Jażdżyk. Szkoda mi pani Cyrańskiej, która wydaje się być idealistką i zakłada, że coś w naszym mieście może się udać. Tu się nic nie uda, bo do uzdrowiska potrzebny jest człowiek z mądrą głową a nie tępy łeb, z zachłanną gębą. Jeśli takiego ma zastąpić drobny cwaniaczek , który tez będzie chciał się szybko dorobić to co to za różnica dla miasta. Tylko taka, że tego co się najadł zastąpi głodny i to może być jeszcze gorzej.

    Zygmunt2014-04-05 18:16:49
    • Zgadzam się z Zygmuntem, nie ma osób, które wiedzą co to honor. Nie podoba mi się jednak atak na Panią Cyrańską, bo jako jedyna mówi do mieszkańców. Dobrze, że się różnimy poglądami, ba - możemy się nawet nie lubić, ale rozmawiajmy na poziomie - bez inwektyw i opluwania.

      piotr2014-04-06 12:01:22
    • Jesteśmy w trochę podbramkowej sytuacji, ponieważ stary zarządca umęczył trochę mieszkańców, a z kandydatów na nowego, nie bardzo jest kogo wybrać.

      piotr2014-04-06 11:56:48
    • A może wybrać Łyżnia z ugrupowania p. Łyżnia?

      merton2014-04-05 22:50:36
      • Kogo Łyżenia??Najlepiej będzie dla miasta i mieszkańców jak zabierze swoje zabawki z ratusza i odejdzie w niepamięć jak Jego Pan.

        mieszkaniec grodu2014-04-06 17:04:58
        • Łyżeń jest bardziej kompetentny i inteligentniejszy od tych dwóch pozostałych zawodników. Do pięt mu nie dorastają.

          Bractwo Piwne2014-04-06 17:55:15
          • Chyba p[o pijaku napisałeś ten piwny bełkot?? Pan Łyżeń niech dorośnie bo UM to nie plac zabaw,a co do Jego kompetencji to ich nie posiada. Jest zarozumiały i zadufany w sobie i nic więcej.

            mieszkaniec grodu2014-04-06 18:13:52
            • @ mieszkaniec grodu ,mógłbyś przestać pluć jadem , odejdź od komputera i zajmij się robotą.

              !!!2014-04-06 23:09:14
              • Następny lizus piszący na czyjeś polecenie z ratusza. Ja nie muszę dla nikogo pracować sam sobie jestem panem. Wiem,że prawda boli,ale lizusostwa zawsze się brzydziłem.

                mieszkaniec grodu2014-04-08 18:39:53
          • A może najbardziej zadufany w sobie?

            kooala2014-04-06 18:08:27

  • Buba i wędkarz są tak samo wiarygodni jak i Cyrańska, a ty kolego nie podpowiadaj im gdzie mają szukać, niech razem z Cyrańską sami wytężą móżdżki lub niech dalej kłamią Platformerskie pierdoły.

    osmo2014-04-05 13:46:35

  • Do buba i wędkarz: protokół z sesji z 5.07.2013 do odsłuchania i nijak mają się przy tym wasze wpisy w temacie uzdrowiska.

    admin wie2014-04-05 13:17:24
    • Do – admin wie. Następne krętactwo widać jak na dłoni. Po co odsłuchiwać nagranie z sesji 5 lipca 2013 r. skoro tak było i nie potrzebne jest potwierdzenie tego? Chodzi o to że protest przeciwko uzdrowisku 8 miesięcy temu był spóźniony. Jażdżyk ze swoją grupą powinien protestować wcześniej, już w 2011 r . Wtedy tego nie zrobił , był bezradnym radnym to teraz niech nie wykrzykuje, że uzdrowisko to skandal, bo sam przyłożył do tego rękę, nie protestował a czasem nawet popierał uchwały. Krętactwo i hipokryzja.

      Obserwator2014-04-05 18:49:01
    • Tekst p.Cyrańskiej-- Sprzeciw pojawił się dopiero na sesji z 5 VII 2013 r. w sprawie projektu Statutu Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej. Jednakże wcześniej p. Grzegorz Płuska, jako przedstawiciel ugrupowania p. Jażdżyka w Komisji Uzdrowiskowej, poparł pozytywnie ten projekt, co później na sesji nie przeszkodziło mu być przeciw -.Przeciez p. Cyrańska pisze o tym, ze sprzeciw pojawił się dopiero 5 VII 2013, to o co ten zgiełk? Chyba tylko o to, zeby hałasem przykryć fakty.

      buba2014-04-05 14:21:44