skierniewickie.pl

Felieton: Czarne chmury nad uzdrowiskiem

Czwartek 03.04.2014Alicja Cyrańska

Powstanie uzdrowiska jest niepowtarzalną, wyjątkową szansą, która pojawiła się przed naszym miastem. Bardzo ważne jest, by zrozumieć naturę tej szansy i jej wpływ na rozwój miasta.

Służy temu m.in. rzetelna ekspertyza, zrobiona w roku ubiegłym, przez prof. Krajewskiego z Uniwersytetu Łódzkiego. Należy wiedzieć, że turystyka w Polsce to najbardziej przyszłościowy dział gospodarki narodowej, z 4% rocznym wzrostem. Rozwój turystyki uzdrowiskowej, dla takiego regionu jak nasz, a więc bez przemysłu, za to z walorami przyrodniczymi, jest idealnym projektem i powinien stać się celem strategicznym miasta. Skierniewice z uzdrowiskiem mogą stać się się centrum turystycznym regionu. Są środki unijne na ten cel.

Mamy wszystko, by urzeczywistnić nową wizję rozwoju miasta. Są odwierty z solanką, ( przewóz solanki cysterną na teren poligonu nie stanowi problemu), jest 150 ha poligonu pod uzdrowisko, są gotowe wszystkie pozwolenia z Ministerstwa Zdrowia, których uzyskanie wymagało wielu lat oczekiwania. Jest Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach, który w ramach uzdrowiska mógłby znaleźć duże pole do działania w zakresie rehabilitacji. W PWSZ w Skierniewicach kształci się studentów, na potrzeby przyszłego uzdrowiska. Są pieniądze unijne. Nic tylko działać! Trzeba się śpieszyć, bo taka szansa już się nie powtórzy.

W pierwszym etapie realizacji projektu uzdrowisko, zadaniem UM było wyłonienie w ramach przetargu firmy, do wykonania studium przed-inwestycyjnego, określającego szanse powodzenia uzdrowiska, a zarazem niezbędnego do pozyskiwania środków unijnych. Było jasne, że choć koszt opracowania tego studium jest wysoki, 1milion zł., to warto zapłacić renomowanej firmie, by dokument był wiarygodny, wzbudzał zaufanie instytucji finansowych oraz inwestorów, którzy studiując ten dokument będą angażować się lub nie, w budowę obiektów uzdrowiskowych w naszym mieście. Niestety, gorzej nie mogło się stać!



Samo ogłoszenie przetargu odbyło się z dużym opóźnieniem, a przetarg wygrała jednoosobowa firma, bez doświadczenia, bez kapitału, podpierająca się austriacką firmą, również jednoosobową, z mętną przeszłością. Czyżby brakowało w Polsce wiarygodnych firm, które podjęłyby się tego zadania? Jak to się stało, że na progu wejścia w fazę realizacji uzdrowiska, pojawiła się rażąca nieudolność urzędnicza? Czy jest ona wynikiem braku kompetencji, czy też jest przemyślanym działaniem? To należałoby sprawdzić, ale jedno i drugie źle wróży przyszłości uzdrowiska.

Co dalej? Logicznym krokiem byłoby zerwanie umowy z niewiarygodną firmą i szukanie następnej. Ale kto miałby tego dokonać, czy ci sami urzędnicy?

Przychodzi mi na myśl złoty róg z „Wesela” i unicestwiająca go metamorfoza. Oby niezwykła szansa dla Skierniewic i Makowa, jaką jest powstanie uzdrowiska, nie uległa podobnej przemianie!

 


Alicja Cyrańska – autorka, radna Rady Miasta Skierniewice, dr chemii, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Od 10 lat mieszka w Skierniewicach. Na co dzień aktywnie zaangażowana w sprawy miasta i jego mieszkańców.

Od redakcji:
Dział "Gorące tematy" jest poświęcony publikacji autorskich felietonów poruszających tematy związane z przestrzenią publiczną w Skierniewicach. Czytelników zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach pod tekstem, zaś osoby publiczne lub wszystkie inne, które chciałyby zabrać rzeczowy głos w publicznej dyskusji na każdy temat związany z życiem i funkcjonowaniem w Skierniewicach, zapraszamy do współpracy.

dobry
Ocena:
Komentarze (178)
Dodaj komentarz
  • Diabeł ubrał się w komżę i ogonem na mszę dzwoni. Jażdzykowi przytrafiła się wtopa z uzdrowiskiem, jak przeczytałem protokoły to zachodzę w głowę, jak ten człowiek musi być pewny siebie i przy tym głupi, ze nie pomyslał o tym ,ze to można sprawdzić. Każdy wchodzi na BIP i sprawdza.

    buba2014-04-05 12:06:29

  • Czytałem kiedyś, chyba ITS to pisał, że Jażdżyk przychodził na co drugą sesję. Nie miał czasu, to jak miał się interesować uzdrowiskiem . .A na czym on się zna oprócz moczenia wędki w Zalewie. Az mi żal człowieka, jak teraz zasuwa po mieście i obiecuje złote góry ludziom, ze wszystko załatwi. A wcześniej nie miał czasu a teraz ma bo, koryto coraz bliżej. On ,czy Trębski co to za różnica , obaj krętacze i nieudaczniki. teraz te protokoły z sesji to dla niego jak w pysk.

    wędkarz2014-04-05 12:03:15

  • Skoro pani Cyrańska reprezentuje mieszkańców to my mieszkańcy prosimy o referendum, proszę iść do prezydenta i zobaczy pani jak zareaguje na słowo referendum w sprawie uzdrowiska.

    dag2014-04-04 18:56:04
    • Pani Cyrańska wie wszystko najlepiej, jest najmądrzejsza, zna się na ekonomii i jest NAJ. Moja propozycja polega na tym byśmy wszyscy przytakiwali radnej we wszystkim. Skoro wierzy w to co mówi to ma racje i jest piękna i młoda.

      elegant2014-04-05 08:21:54
      • Zgadza się, że Pani Cyrańska jest mądra i wygląda atrakcyjnie, mimo swojego wieku, podobno w młodości była modelką. Często ją widzę jak szosuje na rowerze. Myślę, ze Pani Alicja nie pasuje do pszenno-buraczanego towarzystwa miejscowych polityków. Teraz przeczytałem jej odpowiedź, którą napisała Radowi, ekstra! .Bardzo mi się podoba sposób pisania p. Alicji, bez zbędnych słów. Tak powinna wyglądać merytoryczna dyskusja. Powinniśmy rozmawiać o uzdrowisku, bo to jest główny temat. Te przycinki do Pani Alicji są na żenująco niskim poziomie .

        Marcin2014-04-05 18:34:33
      • Prosimy o jeszcze p. radna jest pani naszym natchnieniem, pani wiedza jest tak ogromna że nie może pani zaprzestać. Jest pani naszą idolką, to my w większości nie rozumiemy i jednocześnie przepraszamy za to, uwielbiamy pani tok rozumowani, będziemy wszyscy na panią oddawać głosy.

        jarząbek2014-04-05 12:07:35
        • @jarząbek..., ale pierdzielisz.

          piotr2014-04-06 12:04:26
    • Również popieram

      Referendum2014-04-04 23:26:06
    • Popieram!!

      mieszkaniec grodu2014-04-04 19:53:28

  • Gdyby każdy urzędnik, radny etc. odpowiadał finansowo za swoje błędy, tylko wtedy by stał na straży prawa i szanował pieniądze podatnika.

    obywatel2014-04-04 15:24:59

  • Należałoby się zastanowić, gdzie przez te lata była Pani Radna i pozostali radni koalicyjni popierający uzdrowisko. Przecież doskonale zdawali sobie z tego sprawę, że nie ma istotnych dokumentów tego przedsięwzięcia (audytu, biznes planu, analiz, badań klinicznych wody etc.) nie mówiąc już o potencjalnym inwestorze. Prezydent naciskany przez opozycję (zostało złożone doniesienie do prokuratury) i opinię publiczną wykonał kolejny ruch wychodząc z założenia że lud głupi wszystko kupi. I znów należałoby się zastanowić jakie powody (korzyści) skłaniały Panią Alicję Cyrańską i pozostałych radnych do forsowania pomysłu uzdrowisko. Bo na pewno nie było to dobro miasta i mieszkańców. Mam nadzieję, że za tak bezmyślne i po raz kolejny nieodpowiedzialne wydawanie publicznych pieniędzy społeczeństwo wystawi im rachunek.

    tośka2014-04-04 10:06:57
    • Traktujmy uzdrowisko, jako fenomenalny teren inwestycyjny. Nie zastanawiajmy się nad tym, co, kto do tej pory zrobił. Należy doprowadzić te prawie 150 ha do stanu, gdzie będzie można poprowadzić inwestycje. Na razie rozmowy o tym, czy uzdrowisko jest ok, czy nie, są jałowe.

      pit z bratem2014-04-06 12:08:49
      • Chyba fenomen nieziemskiej głupoty obecnej,starej i byłej pożałowania godnej władzy w tym mieście.Dlaczego Pan prezydent traktuje miasto jak swój prywatny folwark,a nas mieszkańców ma za niewolników?? Przecież NIE MA aktu własności na nasze miasto?? Co to za radni,a raczej(bez)radni,którzy nie mają własnego zdania tylko tańczą jak im Pan i władca zagra?? Oczywiście chodzi o 3/4 spolegliwych (bez)radnych.

        mieszkaniec grodu2014-04-06 16:55:08
    • W sprawie angażowania się radnych w projekt uzdrowisko,co jest tematem komentarzy, podaję wynik głosowania radnych nad uchwałami, dotyczącymi uzdrowiska. 30 IX 2011 r. - uchwała w sprawie zawarcia Porozumienia z Makowem, dotycząca nadania statusu Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej. Brak głosów sprzeciwu, wszyscy radni jednogłośnie poparli uchwałę. 25 XI 2011 r.- zmiany w uchwale z dn. 30 IX 2011 r. w sprawie statusu Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej. Brak głosów sprzeciwu. 27 I 2012 r.- uchwała w sprawie konsultacji z mieszkańcami w sprawie Osiedla Zdrojowego. Brak głosów sprzeciwu. 30 III 2012 r. - uchwała w sprawie utworzenia Osiedla Zdrojowego. Brak głosów sprzeciwu. Całkowity brak dyskusji. ITS donosi –„ Zaskoczeniem dla zebranych był całkowity brak dyskusji na temat podejmowanej, brzemiennej w skutkach uchwały.” Sprzeciw pojawił się dopiero na sesji z 5 VII 2013 r. w sprawie projektu Statutu Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej. Jednakże wcześniej p. Grzegorz Płuska, jako przedstawiciel ugrupowania p. Jażdżyka w Komisji Uzdrowiskowej, poparł pozytywnie ten projekt, co później na sesji nie przeszkodziło mu być przeciw. Nie należy kogoś rozliczać, zapominając o sobie. Był stosowny czas i miejsce na sprzeciw. Wtedy tego nie czyniono.

      Alicja Cyrańska2014-04-04 15:46:51
      • Zapominanie o tym, co sie kiedys robiło, to jest pamięć wybiórcza. Jak nie pasuje, to się wyrzuca z pamięci, az ktoś kiedys przypomni i wtedy robi się głupio ale najgorsze, ze traci sie wiarygodność.Wierzę pani Cyrańskiej, ze tak było . Zawsze można sprawdzic protokoły z sesji, chyba są na BIP-ie

        .....2014-04-05 00:08:15
      • No, Pani radna - mija się Pani z prawdą, proszę zajrzeć w protokoły z sesji.

        admin wie2014-04-04 19:26:53
        • Czekam na sprostowanie

          Alicja Cyrańska2014-04-04 21:00:21
      • Szanona Pani zapomina,że NIKT nas mieszkańców miasta NIE pytał o zdanie??!!

        z miasta2014-04-04 17:44:32
      • Zaczyna się przenoszenie odpowiedzialności na opozycję, jak pisał wcześniej "taki sobie prostak" pani Cyrańska mówiąc kolokwialnie "pali głupa" i ogólnie sama jest czysta jak posłanka Sawicka. UWAGA PLATFORMA RZĄDZI!!!

        dell2014-04-04 16:47:07
        • Na razie to widzę, że tylko ta Pani gada z mieszkańcami - nikt z radnych, którzy odpowiadają za ten bałagan, jakoś nie ma odwagi i honoru. Nie musisz tak pluć jadem.

          ja2014-04-06 12:12:29