skierniewickie.pl

Felieton: Kto czeka Kultury?

Wtorek 14.07.2015

…ten szuka jej w zazdrości. Kultura bowiem zazdrości lepszej jakości, zazdrości dobrego odbiorcy i zazdrości pieniędzy, jakie powinny być na nią przekazywane.

Oprócz ostatniego finansowego warunku jesteśmy w stanie te dwa pierwsze samodzielnie oswoić i zmierzyć się z nimi zarówno w wymiarze indywidualnych upodobań jak i promocji wśród lokalnej społeczności. Na co dzień nie unikniemy sytuacji, w których odbiorcy kina komercyjnego zepchną do narożnika słuchaczy niszowych koncertów lub ambitnych spektakli. Rzecz w tym, by podać kulturę i sztukę w opakowaniu przystającym do smaku odbiorcy, a że smak w kulturze jest kwestią gustu ? Każdy wybiera co uważa za stosowne. Dlatego w skierniewickim wydaniu teatr nowego nurtu (niezależnie kto chce się w niego wpisać) znajdzie wielu fanów, a jest coraz lepiej podawany. Idźmy w tę stronę ! Zostawmy komercję oraz przyzwyczajone do słusznej obyczajowości dziełka tym, którzy tego wymagają i nie przeszkadzajmy sobie wzajemnie. Promocja natomiast niech będzie widoczna, wychodząca na skrzyżowania i zaglądająca do skrzynek z nastawieniem na zaspokojenie zazdrości dla kultury w dużych metropoliach, w wybrednych gustach, w pouczaniu. Tak, kultura powinna być zazdrosna, a przez to konkurencyjna.


… ten szuka jej w edukacji. Kultura to bowiem nie tylko film w kinie, muzyka na scenie, teatr w … kinoteatrze. Kultura to również edukacja patriotyczna i historyczna, to również warsztaty plastyczne i panele dyskusyjne, to wieczory poezji i drganie strun w plenerze. Nie można pozostawić wspomnień nad kamieniami pamięci, tylko takim samym co roku kwiatom. Z kartami historii trzeba wejść do szkół w zupełnie nowym wydaniu. Należy sprawić, by uczeń otworzył przymykające się na wykładzie oko i tak jak coraz lepiej pokazują to rekonstruktorzy, zechciał wziąć udział w wydarzeniu. Multimedia dają coraz większe pole do popisu w tym względzie. Kultura bowiem jest wybredna i nie znosi marazmu. Marazm znoszą leniwi odtwórcy wydarzeń kulturalnych. Dlatego uruchomienie poczty pantoflowej dla zaprzątnięcia głowy znajomym jakimkolwiek wydarzeniem kulturalnym to za mało. Pomysł na podanie informacji o tymże wydaje się być kluczowy. Na czym polega wybredność kultury ? Polega na sposobie jej odbioru, na happeningu bądź zapadnięciu się w fotel, w zależności od intencji autora lub zaangażowania adresata.


 


… ten szuka nowatorstwa. Nie dyskutujmy o tym kto jest lepszy, bo ma na przykład większe doświadczenie, o tym kto więcej na kulturze zarabia, bo zawsze będzie ktoś kto zarabia więcej, o tym kto kogo zna, bo w Skierniewicach znamy się wszyscy lub znamy tych którzy kiedyś kulturę tworzyli, a duże prawdopodobieństwo, że jesteśmy przynajmniej na jednym zdjęciu, z tymi o których mówią nie najlepiej. W kulturze chodzi o fascynację oraz zaspokojenie naszych wyższych potrzeb. Dla mnie będzie to książka z jej autorem, dla Pani będzie to spacer w chmurach tuż po obejrzanym filmie z podtekstem, a dla Pana będzie to być może spotkanie po latach z przyjaciółmi. Najważniejsze by nie wiało nudą i … żeby ktoś nam na pewno powiedział, że to co ciekawe właśnie będzie miało miejsce w Skierniewicach, za miesiąc, za tydzień, jutro…

 


Jarosław Chęcielewski: autor, z zawodu pedagog, nauczyciel, jest Zastępcą Prezydenta Miasta Skierniewice ds. szkolnictwa, kultury i sportu.

Od redakcji:
Dział "Gorące tematy" jest poświęcony publikacji autorskich felietonów poruszających tematy związane z przestrzenią publiczną w Skierniewicach. Czytelników zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach pod tekstem, zaś osoby publiczne lub wszystkie inne, które chciałyby zabrać rzeczowy głos w publicznej dyskusji na każdy temat związany z życiem i funkcjonowaniem w Skierniewicach, zapraszamy do współpracy.

Czytelników komentujących artykuł uprzejmie prosimy o zachowanie kultury wypowiedzi, wszelkie komentarze nie na temat, a także obraźliwe dla kogokolwiek będą usuwane bez podania przyczyny.

dobry
Ocena:
Komentarze (305)
Dodaj komentarz
  • Dlaczego admin usuwa posty dotyczące zarzutów dla Arkadiusza B. pracownika ratusza, czyżby p.Widulińska kazała usunąć.

    olek2015-07-23 15:42:43
    • No właśnie usuwają posty, które są nie wygodne a prawdziwe względem Jażdzyka.Taki to obiektywizm.

      Romek2015-07-24 09:58:01
    • Bo Widulińska pewnie kazała

      ggg2015-07-23 17:53:41

  • Gorąco apeluję:my, mieszkańcy nie przerzucajmy się tu epitetami, bo o to tym świniakom przy korycie chodzi! Moją spokój i możliwość dalszego robienia wałków, bo my nie umiemy się skupić na meritum...

    citizen2015-07-23 15:35:07

  • Łącznik Warynskiego-Łowicka ma swoje uzasadnienie, bez wzgl. na kontrowersje komu i czemu pierwotnie miał służyć, tak myślę... Z tygodnia na tydzien , z miesiąca na miesiąc więcej osób (auta, rowery skutery, na pieszo..) będzie zeń korzystać, zobaczycie, to już zresztą się dzieje.. I podkreślam-"Łysego" wcale nie popierałem, chodzi o sam fakt większego odkorkowania wiaduktu, a nikt chyba nie zaprzeczy,że to się udało...

    cit.2015-07-23 15:31:26

  • W ogóle chyba najbardziej komiczne jest to przerzucanie się : "a bo ty tego popierasz, a ty tego", a lokalnej władzy to jest wszystko bardzo na rękę, DIWIDE ET IMPERA (chyba dobrze napisałem..) juz starożytni znali tę maksymę, a Grzywka z Wędką tylko podchwycili... I o to w tym wszystkim chodzi:STWARZAMY POZORY,że rozwój ,że konsultacje spoleczne, że Nowa Kultura itd. Tu NIE MOZE I NIE BEDZIE nigdy inaczej, niestety, im szybciej to sobie wszyscy uswiadomimy-tym lepiej (dla nas)...

    cit.2015-07-21 14:13:10
    • No nie bardzo z Twoją łaciną, powinno być divide ale to podobnie jak z cv. Ofiara kultu angielszczyzny.

      Olek2015-07-21 23:49:14
      • Dlatego sam się zastanawiałem czy dobrze napisałem. Mój ang.jest lepszy niż większości tut.samorządowców, pracowitość też, nie mam tylko ich bezczelności i sprytu...

        citizen2015-07-21 23:51:43
        • Będę szczery brak Ci tylko wiedzy , która pozwalałaby Ci na swobodne poruszanie się w wielu tematach.Żeby być skutecznym trzeba więcej wiedzieć, logiczniej myśleć i lepiej przewidywać niż ten kogo chce się kontrolować.Naprawdę w dyskusji liczą się nie decybele tylko argumenty.Krzykacze nie zasługują na szacunek.

          Adam2015-07-22 11:26:23
          • Z pewnością krzyczy każdy, kto chce (i będzie) patrzył na łapy takim jak Ty. Mów sobie co chcesz, mało mnie obchodzi twoje zdanie na mój temat, Ja mam zamiar robić swoje, a po opiniach ZWYKLYCH LUDZI, nie urzędasów spokojnie mogę wnioskować ,że mam duuużo racji.. Czy to nie ty czasem skur.. sie w 76 roku mówieniem o strajkujących robotnikach właśnie "krzykacze, wichrzyciele"??? Bo imię się zgadza, kiedyś to odszczekasz...

            citizen2015-07-22 13:25:14
            • Nie jestem osobą, która robiła cokolwiek niegodnego w 76r.Byłem wtedy 10 latkiem. Obrażliwy sposób w jaki zwracasz się do nieznanych Ci ludzi świadczy o tym,że nie panujesz nad emocjami.Z takimi ludżmi nie powinno podejmować się dialogu.Pisz więc swoje monologi" sobie a muzom bo któż jest na ziemi"

              Adam2015-07-23 19:22:27
              • Musi już wtedy kablowałeś na kolegów w szkole, ten typ tak ma... Wysługujesz się tym ścierwom lokalnym , a porządnych ludzi chcesz pouczać???

                cit.2015-07-25 12:58:29
                • Widziałem Cię jak próbowałeś przylepić się w czasie kampanii do jednego z tych" ścierw" i przylazłeś kiedyś na spotkanie. Ponieważ nikt się Tobą nie zainteresował teraz udajesz rewizora.

                  Anioł Stróż2015-07-25 20:37:14
            • NA RMF24 MOŻNA PRZECZYTAĆ O AFERZE, A OTO JAKIE SĄ KOMENTARZE:Jeżeli ktoś chce wiedzieć to na pewno są to Bilfinger Infrastructure oraz Przedsiębiorstwo Usług Technicznych "Intercor". Poza tym w kręgu podejrzeń jest Planeta, Budimex, Mostostal, Mirbud...

              ac2015-07-22 13:34:44
              • To oznacza że Mirbud rozsławi Skierniewice????

                muminek2015-07-22 15:35:33
              • Mirbud??/ Ten nasz Mirbud??? To niemożliwe że nasz ziomek zamieszany w jakieś straty ćwierć miliarda.

                hoho2015-07-22 14:19:54
    • Dobrym przykładem jest wybór miejsca na muzeum, jakiś konkurs, ktoś go tam nawet wygrał...tylko po co to zamieszanie skoro muzeum miało być na Lelewela po byłej szkole muzycznej, mieli ratować ten budynek i co ???Znowu jakiś swój kupi, za psie pieniądze....śmierdzi mi to wszystko.

      ere2015-07-21 14:30:35
      • Na Lelewela to już chyba w ręce Bielan miało pójść - wiadomo z pomocą Trąby. Ale chyba koniunktura spadła i przycichło jak z kamienicą przy Mickiewicza. Chyba nawet przy dworcu im się jeszcze lokale nie sprzedały.

        ?2015-07-22 14:54:32
        • Urzędniku wyloguj i szykuj się do domu,bo godziny pracy ci się kończą.

          szef2015-07-22 15:11:20
          • Loguj, wyloguj, loguj, wyloguj, loguj, wyloguj, loguj, wyloguj...

            login2015-07-23 04:45:16
      • Na Lelewela to już chyba w ręce Bielan miało pójść - wiadomo z pomocą Trąby. Ale chyba koniunktura spadła i przycichło jak z kamienicą przy Mickiewicza. Chyba nawet przy dworcu im się jeszcze lokale nie sprzedały.

        ?2015-07-22 14:54:32
      • Ja to kupię! Już postanowione! Uwielbiam ten smrodek! Szpiedzy dookoła, wszędzie szpiedzy! Zatem szaaaaaaaaaa, bla,bla,bla

        czpion2015-07-22 07:10:21
        • Nie czpiony, tylko mieszkańcom się należy informacja od władz dlaczego nie szkoła,i co dalej z niszczejącym bydynkiem.Wielu było przekonanych, że lada chwia ruszy remont tego o wiele ładniejszego budynku niż lazaret na Lelewela.Tak się nie dzieje i to wzmacnia wątpliwości.

          antek2015-07-22 09:31:12
          • O gustach się nie dyskutuje, zwłaszcza jeśli chodzi o zabytki.Każdy z nich ma swoją urodę.Rewitalizacja to danie obiektowi zabytkowemu nowego życia, także nowej funkcji i sądzę ,że do tej nowej funkcji muzealnej lazaret jest obiektem bardziej odpowiednim.

            Ela2015-07-22 11:43:13
          • Budynek przy Lelewela jest bardzo ładny, ale zdecydowanie za mały na muzeum. Mam nadzieję, że zrewitalizują go i znajdzie się tam siedziba którejś z instytucji kulturalnych. Jeśli przypadkiem by się zdarzyło, że na tym budynku połozy łapę jakiś prywatny biznesmen to rozliczymy władzę z tego na pewno.

            kulfon2015-07-22 09:52:29
            • Ładnie powiedziane ale chciałbym aby ratusz zajął oficjalne stanowisko w tej sprawie i to szybko,bo raz ,że ten budynek popada w ruinę a dwa ze zwykłej przyzwoitości.

              antek2015-07-22 11:02:02
              • Zwróć się na piśmie najlepiej za pośrednictwem prasy.Musisz dostać odpowiedz więc będą z tego dwie korzyści: jedna ,że uzyskasz oficjalną odpowiedż na którą będziesz się mógł powoływać,druga ,że zarówno list jak i odpowiedz dotrze do wielu mieszkańców zwłaszcza tych którzy nie posługują się internetem.

                obecny2015-07-22 11:34:22
                • I to mnie wkurza dodatkowo,arogancja urzędników, przecież czytają forum,ba nawet piszą felietony to nie widzą, nie słyszą. Jak się ich nie podstawi pod murem oficjalnym pismem to ślepi i głusi.Taki potral to możliwość poznania prawdziwego głosu mieszkańców,być może nieraz zbyt drastycznych w swej ocenie ale z pewnością prawdziwych odczuciach, wystarczy wyciągnąć wnioski i działać,lepszych podpowiedzi ze świecą szukać.

                  antek2015-07-22 11:58:54
                  • Prawdę mówisz, to jest kopalnia wiedzy i papierek lakmusowy nastrojów społecznych

                    kulfon2015-07-22 12:01:55
      • Budynek po byłym sądzie pod żadnym względem nie daje możliwości utworzenia muzeum miasta, które ma ponad 500 letnią historię z czego bez mała 200 lat było miastem garnizonowym.Lazaret spełnia te warunki więc jest lepszym wyborem.Wszystkie zabytkowe budynki w mieście powinny być objęte ochroną i troską, bowiem odrestaurowane mogą służyć miastu jeszcze wiele lat.Zwłaszcza ,że jakość powstających współczesnie budynków jedt tandetna.

        Ela2015-07-21 23:15:51
      • Budynek po byłym sądzie pod żadnym względem nie daje możliwości utworzenia muzeum miasta, które ma ponad 500 letnią historię z czego bez mała 200 lat było miastem garnizonowym.Lazaret spełnia te warunki więc jest lepszym wyborem.Wszystkie zabytkowe budynki w mieście powinny być objęte ochroną i troską, bowiem odrestaurowane mogą służyć miastu jeszcze wiele lat.Zwłaszcza ,że jakość powstających współczesnie budynków jedt tandetna.

        Ela2015-07-21 23:15:50
        • To niby czemu była szkoła na to się nie nadaje , zbyt nowa...lazaret lepszy, bo co więcej złej energii w niej jest??? Może być i lazaret, spytajcie się tylko tego co wie co to oznacza czy chce by tam były pamiątki.Się pytam co dalej z byłą szkołą?Jeżeli wkrótce się okaże że jest w prywatnych rękach,osobiście zawiadamiam prokuraturę.

          Ada 2015-07-21 23:22:49
          • Pilotuj ten temat ,bo widzisz jakie kretynskie odzywki tu urzędasy w stosunku do zwykłych mieszkanców wypisują...

            cit.2015-07-22 14:42:25
          • Ilość zbiorów zgromadzonych w zbiorach kolekcjonerów jest tak duża że wymaga większej powierzchni niż budynek byłej szkoły.Zgromadzone militaria potrzebują też powierzchni w otoczeniu budynku.Co do byłej szkoły to z tego co wiem miasto szuka możliwości pozyskania pieniędzy na rewitalizację tego budynku a przyzwoita rewitalizacja zabytków nie jest rzeczą tanią,

            Ela2015-07-21 23:37:54
          • Ilość zbiorów zgromadzonych w zbiorach kolekcjonerów jest tak duża że wymaga większej powierzchni niż budynek byłej szkoły.Zgromadzone militaria potrzebują też powierzchni w otoczeniu budynku.Co do byłej szkoły to z tego co wiem miasto szuka możliwości pozyskania pieniędzy na rewitalizację tego budynku a przyzwoita rewitalizacja zabytków nie jest rzeczą tanią,

            Ela2015-07-21 23:37:54
            • Hola ,hola skąd wiadomo ilu jest chętnych do pozbycia się własnych zbiorów,chyba że za baaardzo dużą kasę,a tego urząd miasta nie posiada,między bajki możesz włożyć wiedzę o ilości ewentualnych zbiorów i to wlaśnie potwierdza że w tej sprawie coś śmierdzi.

              nie mów bajek bo dzieci już spią2015-07-21 23:53:52
              • Z treści tego wpisu wnoszę ,że dzieci jeszcze spać nie poszły.

                Marek2015-07-22 00:12:20
                • Taaak,dzieci jeszcze nie śpią ale jak widzę zdziecinniali dziadkowie też czuwają.

                  hg2015-07-22 00:15:48
                  • Nie jestem zdziecinniałym dziadkiem ale mam okazję spotykać się z kolekcjonerami udostępniającymi swoje zbiory na licznych wystawach w Regionalnej Akademii w willi Kozłowskich i wiem że nie są to ludzie, którzy pieniądze kochają ponad wszystko,to są ludzie z pasją i dla tej pasji potrafią wiele poświęcić.Nie należy mieszać kolekcjonerów z handlarzami staroci.

                    Marek2015-07-22 11:56:51
                    • Ja też mam pewne papiery które chętnie oddam muzeum,ale nie znaczy,że tylko na tym należy bazować bo to będzie nazbyt jednostronne.

                      hg2015-07-22 12:02:23
              • Muzea nie tylko gromadzą zbiory ale tez prowadzą działalność wystawienniczą.Przyjmują zbiory w depozyt,oczywiście także kupują.Nie wiem czy jesteś to sobie w stanie wyobrazić ale część zbiorów zapewne zostanie ofiarowana.Ja też zamierzam swoją cegiełkę dorzucić.

                Ela2015-07-22 00:02:45
          • Ilość zbiorów zgromadzonych w zbiorach kolekcjonerów jest tak duża że wymaga większej powierzchni niż budynek byłej szkoły.Zgromadzone militaria potrzebują też powierzchni w otoczeniu budynku.Co do byłej szkoły to z tego co wiem miasto szuka możliwości pozyskania pieniędzy na rewitalizację tego budynku a przyzwoita rewitalizacja zabytków nie jest rzeczą tanią,

            Ela2015-07-21 23:37:54
            • Poza tym zbiory i muzeum to nie tylko molitaria,to powinno być nie więcej niż 25% ogólnych zbiorów muzeum,miasto to ludzie a nie jakieś mrzonki grupki zapaleńców o wielkości militarnej miasta.

              gyu2015-07-21 23:59:22
              • A kto Ci powiedział ,że tylko militaria.Garnizon to część historii tego miasta więc zbiory także powinny ją obejmować.

                Ela2015-07-22 00:08:36
                • Tak ale w ułamku ,nie głównie,poza tym czemu wcześniej gdy panią dyrektor miała być pani z MCKu to się nadawało a teraz za nowej waaadzy się zmieniło....smierdząca sprawa...

                  fj2015-07-22 00:12:37
                  • Nie wiem dlaczego zwalnianej dyrektor MOK zaproponowano zapewne zastępczo funkcję dyrektora muzeum umiejscowionego w budynku byłej szkoły na Lelewela.Zrobiła to poprzednia władza.Sądzę ,że próbowała coś zrobić możliwie najmniejszym kosztem to i Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic zamierzała tam przenieść bowiem dworek Gładkowskiej też wymaga pilnego remontu.Filozofia funkcji wiązanych dla jednego budynku której przykładem jest wykorzystanie byłej bursy na ulicy Pomologicznej nie jest dobrym przykładem do naśladowania zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty zabytkowe.Myślę, że profesjonalnym muzeum powinien kierować muzealnik i nie zmieniać się razem że zmianą władzy w ratuszu,

                    Ela2015-07-22 12:18:20
                    • Niech pani namówi swoich zwierzchników,bo po urzędniczej drętwej mowie domyślam się, że pani jest blisko władzy i namówi ich na wydanie oświadczenia rozwiewającego wątpliwości co do przeznaczenia budynku byłej szkoły,z konkretnymi datami kiedy będzie remont budynku i co ma się w niej znajdować.

                      antek2015-07-22 12:26:20
                      • Nie jestem urzędniczką ratusza ani żadnej innej instytucji. Urodziłam się w tym mieście i spędziłam w nim całe życie.Być może tym którzy komunikują się głównie przy pomocy sms-ów mój język wydaje się drętwy.Nic na to nie poradzę.Uważam ,ze w przedstawianiu swojej wiedzy trzeba być skrupulatnym aby ktoś mógł tę wiedzę zrozumieć i albo ją przyjąć albo odrzucić.W przeciwnym razie tworzymy bełkot z którego nic nie wynika a nazywanie tego opinią społeczną brzmi jak kiepski żart.

                        Ela2015-07-23 10:36:54
      • Jeśli Ty , Ja ludzie "z tego portalu" będziemy im na łapy patrzeć, to może nie uda im się zrobić żadnego szwindla ,a w każdym razie będą mięli mocno utrudnione zadanie. Budynek przy Lelewela jest wszak pożydowski, o tym tez warto pamiętać Wędko i Grzywko...