skierniewickie.pl

Felieton: Miasto może wziąć kredyt lub wyemitować obligacje jedynie na inwestycje

Poniedziałek 07.10.2013
Słychać głosy krytyki mówiące, że „miasto przeinwestowało wydatki”, a więc przeznaczyło zbyt dużo pieniędzy na inwestycje, a zarazem słychać te same głosy, mówiące, że „miasto nie buduje obwodnicy wschodniej”. Te zarzuty są ze sobą sprzeczne. 

Każda inwestycja, finansowana ze środków zewnętrznych, wymaga wkładu własnego miasta w wysokości 15-30%. W przypadku obwodnicy wschodniej, której koszt budowy oszacowano na 92 mln zł., wkład własny miasta miał stanowić 50%, czyli 46 mln zł. Drugą połowę kosztów miało pokryć Ministerstwo Finansów. Mimo starań, nie udało się pozyskać pieniędzy z ministerstwa, więc nie buduje się obwodnicy. Miasto nie dostało prezentu w postaci 46 mln zł., ale z drugiej strony, dług miasta nie wzrósł o 46 mln zł. Czy to dobrze, czy źle?

Z jednej strony przydałaby się obwodnica , jednak z drugiej, sporo by kosztowała.

Czy to dobrze, że miasto wyda 2 mln zł. na park, przez co powiększy o tę kwotę swoje zadłużenie ? Jednakże nie realizując tej inwestycji, miasto straciłoby 10 mln zł, które na rewitalizację parku dała Unia Europejska. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie -inwestować, a tym samym zadłużać się, czy nie? Widać jasno, że absorpcja środków zewnętrznych musi powodować zadłużenie miasta, ale widać też, że miasto pięknieje, mając nowe drogi, chodniki, robiąc termomodernizację budynków. O środki unijne biją się wszystkie samorządy w Polsce, bo to nie lada gratka, jeżeli 80% kosztów inwestycji pokrywa Unia Europejska. Za kilka lat skończy się ta wyjątkowa sytuacja. Co więc robić?

By móc nadal korzystać ze środków unijnych, trzeba tak dobrać instrumenty finansowe, by mieć możliwość spłaty zadłużenia, co oznacza bezpieczne zadłużanie się miasta.

By tak się stało, trzeba odpowiednio ustawić poziom zadłużenia, deficyt, wydatki bieżące. Temu też służy wyemitowanie przez miasto obligacji w wysokości 20 mln zł, z czego 9 mln zł. przeznaczy się na spłatę ośmiu starych, drogich kredytów, 7 mln  zł. przeznaczy się na inwestycje a 4 mln zł na spłatę innych kredytów. Odsetki od 20 mln zł. wyniosą 5 mln zł.

Informacje na temat spłaty tego zadłużenia, w okresie 10-letnim, można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

_________________________________________________________________________________________

Alicja Cyrańska – autorka, radna Rady Miasta Skierniewice, dr chemii, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Od 10 lat mieszka w Skierniewicach. Na co dzień aktywnie zaangażowana w sprawy miasta i jego mieszkańców. 

Od redakcji:
Dział "Gorące tematy" jest poświęcony publikacji autorskich felietonów poruszających tematy związane z przestrzenią publiczną w Skierniewicach. Czytelników zapraszamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach pod tekstem, zaś osoby publiczne lub wszystkie inne, które chciałyby zabrać rzeczowy głos w publicznej dyskusji na każdy temat związany z życiem i funkcjonowaniem w Skierniewicach, zapraszamy do współpracy.

bardzo dobry
Ocena:
Nowy komentarz
*Wpisz treść komentarza:
Wpisz treść komentarza
*Podpis:
Wpisz podpis
*Wpisz kod z obrazka:
Wpisz kod z orazka
Anuluj
*Pola wymagane