skierniewickie.pl

Rogów/ Rawa Maz.: Pociąg do Zabytków [fotorelacja]

Czwartek 04.08.2011Aleksandra Zegarek
fot.: skierniewickie.pl
W minioną sobotę, 30 lipca odbyła się kolejna edycja cyklicznych wycieczek kolejką wąskotorową pod nazwą „Pociąg do zabytków”. Wycieczka organizowana przez Fundację Polskich Kolei Wąskotorowych przyciągnęła wiele osób. Zabytkowy pociąg wypełnił się po brzegi.

Trasa wycieczki to prawie 50 km linii torów łączących Rogów z Rawą Mazowiecką i Białą Rawską. Linia powstała w 1915 roku, podczas I wojny światowej, jako wojskowa kolej polowa zaopatrująca front w żywność, broń i amunicję. W 2001 roku PKP podjęło decyzję o likwidacji kolejki jednak dzięki pasjonatom z Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych i pomocy Starostwa Powiatowego w Rawie Mazowieckiej, FPKW stała się pełnoprawnym operatorem kolei.Fundacja może pochwalić się największą w Polsce kolekcją zabytkowego taboru wąskotorowego zgromadzonego przez hobbystów, która jest również jedną największych w Europie. Dziś turystyczna działalność rawskiej kolei cieszy się dużym zainteresowaniem.
Sobotnia wycieczka była jedną z trzech organizowanych każdego roku. Podczas jazdy z dala od ruchliwych dróg można było podziwiać widoki, kolorowe pola i sady, a za Rawą Mazowiecką także pagórkowate tereny porośnięte lasem. Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji. W połowie drogi pociąg został „napadnięty” przez zbójów w strojach z epoki.

W czasie sobotniego Pociągu do Zabytków, nie mogło zabraknąć zabytków. Podczas podróży pasażerowie zwiedzili z przewodnikiem m.in zabytkowy XVI-wieczny kościół w Boguszycach, ruiny Zamku Książąt Mazowieckich oraz kościół poaugustiański w Rawie Mazowieckiej. Można było zobaczyć część XVIII-wiecznego kompleksu klasztornego czy i świeżo odrestaurowane polichromie z 1558 roku.

Kolejny Pociąg do Zabytków odjedzie 13 sierpnia.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.
bardzo dobry
Ocena:
Komentarze (3)
Dodaj komentarz
 • Świetne!!! Popieram!!! Żałuję, że nie wiedziałem :((( Kocham kolejki wąskotorowe.

  Rudy Kocur2011-08-04 11:38:15
  • masz jeszcze szansę skorzystać 13 sierpnia jest kolejna wycieczka. Ja się wybieram :-)

   anja2011-08-04 13:00:35
   • Weźcie książkę, chwilę się jedzie.

    xEnocide2011-08-09 11:27:25