skierniewickie.pl

Paweł Hałatiuk: Będą eksmisje w SSM

Piątek 20.01.2012Rozmawiał: Maciej Bąba
Skierniewicka Spółdzielnia Mieszkaniowa ma wydanych 54 orzeczeń o eksmisję dłużników do lokali socjalnych. Niestety, nie może tego dokonać, gdyż samorząd nie dysponuje odpowiednimi zasobami. Dlatego też kłopotliwi lokatorzy mogą się czuć bezkarnie. Ale do czasu, ponieważ w tym roku władze Skierniewic przekażą na ten cel klika mieszkań. O zadłużeniu i kondycji finansowej SSM rozmawiamy z jej prezesem Pawłem Hałatiukiem.


Skierniewickie.pl: Czy zadłużenie członków Spółdzielni jest nadal poważnym problemem?

PH: Owszem, choć przyznam szczerze, że wynik finansowy za 11 miesięcy ubiegłego roku jest zadowalający. Mimo niespłaconych zobowiązań przez mieszkańców, Spółdzielnia nadal wypracowuje nadwyżkę bilansową, którą możemy podzielić na przykład na niedobór na lokalach mieszkalnych, czy też dołożyć do remontów. Po zamknięciu prac dotyczących podsumowania przez biegłych 2011 r. będziemy mogli dokładnie powiedzieć o tym, jakie było zadłużenie i czy nadal SSM jest na „plusie”.Skierniewickie.pl:
Czy wobec tych lokatorów, którzy od wielu lat nie płacą możecie zastosować instrument ostateczny, czyli eksmisję? Obaj wiemy, że miasto jako samorząd nie ma lokali, do których eksmitowanych można skierować. Tym samym nie możecie sprzedać tych mieszkań po to, by zadłużenie zostało spłacone.

PH: Rzeczywiście sytuacja lokali socjalnych w mieście jest trudna, chociaż mogę stwierdzić, że nie jest niemożliwa. Podczas ostatnich rozmów z prezydentem, władze miasta obiecały nam kilka lokali socjalnych. Mogę tylko tyle powiedzieć, że rozpoczęliśmy pracę, aby wyselekcjonować osoby, które zostaną wyeksmitowane. Prawo stanowi w ten sposób, że jeśli samorząd nie posiada bądź też nie może zabezpieczyć lokali socjalnych, to wtedy płaci odszkodowanie. Obecnie miasto płaci nam odszkodowanie za 54 lokale socjalne. Tyle mamy orzeczonych eksmisji z przeniesieniem do mieszkań socjalnych.  

Skierniewickie.pl: Czy eksmisja jest wyrokiem dla danej osoby, rodziny? Czy jest możliwość, aby zawiesić tę procedurę w momencie kiedy dłużnik zaczyna spłacać swe zobowiązania?

PH: Oczywiście. Zdarzają się takie sytuacje. Często osoba nie płacąca znajduje prace. Ma stałe źródło dochodów. To powoduje, iż może dokonywać spłaty zadłużenia ratami. Może też na ten cel zaciągnąć kredyt. I właśnie z tego powodu nie skorzystaliśmy z usług Krajowego Rejestru Dłużników. Oczywiście mamy ku temu pełne prawo, ale podając tam swego lokatora, jednocześnie byśmy zamknęli mu furtkę do zaciągnięcia kredytu, którym mógłby spłacić zadłużenie.

Skierniewickie.pl: Termomodernizacje bloków i wymiany wodomierzy to główne tegoroczne inwestycje Skierniewickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Czy to jedyne przedsięwzięcia zapisane na ten rok?

PH: W tym roku poprawimy chodniki w okolicach bloków przy ul. Buczka, gdzie miasto wykonało remont ulic. Naszym zadaniem będzie doprowadzenie chodników w tym rejonie do podobnej estetyki. Dokonamy też remontu chodników przy siedzibie spółdzielni, przy ul. Kopernika 5. Będziemy również likwidować tzw. przydepty na trawnikach. Mieszkańcy pokazali sami, w których miejscach taki chodnik jest potrzebny. W tym rejonie podstawy ławeczek wyłożymy kostką. To zdaje egzamin, tym bardziej że podobne rozwiązanie zastosowaliśmy na skate parku i przy jeziorku w okolicach ul. Tetmajera.

Skierniewickie.pl: Specjaliści mówią jasno, iż coraz więcej kostki brukowej i asfaltu w obszarach zurbanizowanych wpływa na podtopienia i kłopoty z normalnym funkcjonowaniem ludzi. Niewielkie opady potrafią doprowadzić do takiej sytuacji. Czy mieszkańcy dają takie sygnały władzom SSM?

PH: Rok 2011 był chyba apogeum jeśli mówimy o podtopieniach i zalewaniu piwnic. Wiemy, że miasto podjęło działania mające na celu oczyszczenie kanalizacji deszczowej. Tak się stało na osiedlu Widok. Myślę, że to pomoże i do sytuacji sprzed roku nie będzie już dochodzić. Oczywiście, tu gdzie takie problemy będą się nadal pojawiać z pewnością będziemy szybko reagować i tego typu naprawy będą wykonywane na bieżąco.

Skierniewickie.pl: Nie bez powodu zapytałem o problem podtopień i opadów, gdyż pojawiła się propozycja Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, aby mieszkańcy płacili za wody opadowe. Co na ten temat sądzą władze SSM?

PH: Mamy dużo terenów utwardzonych, to również dachy 123 budynków, skąd woda odprowadzana jest bezpośrednio do kanalizacji. Teraz czekamy na ostateczną decyzje Zakładu Wodociągów i Kanalizacji i wtedy będziemy się zastanawiali co z tym fantem zrobić. Rozumiem, że ta woda musi być gdzieś odprowadzana i z reguły trafia do kanalizacji ogólnospławnej, ale płacić za to co Pan Bóg nam zesłał? Będziemy się nad tym zastanawiali kiedy takie opłaty zostaną wprowadzone.Skierniewickie.pl:
Czy pod kątem inwestycyjnym odczujecie, że ten rok ma być dosyć trudny. Czy tak jak samorządy okroiliście inwestycje, czy też przyjęliście politykę kontynuacji planów określonych parę lat temu?

PH: Kontynuujemy plany, które zostały określone. Gdybyśmy pozyskali środki unijne, to sądzę, że prace nabrałyby tempa. Mam tu na myśli termomodernizację bloków na osiedlu 1000-lecia Południe. Obecnie nie ma żadnych przesłanek dających nadzieję, że taki konkurs zostanie ogłoszony przez Urząd Marszałkowski w Łodzi. Jak będzie wyglądać sytuacja remontów w kolejnych miesiącach 2012 r. zobaczymy już po przetargach. Wszystko zależy od cen podanych przez wykonawców. Od kliku lat dzieje się tak, że w czerwcu dokonujemy modyfikacji Planu Remontów dokładając kolejne zadania, dzięki temu że udaje się zaoszczędzić na przetargach. Liczę, że i w tym roku uda się jeszcze wprowadzić do planu kilka innych inwestycji.

Skierniewickie.pl: A czy mieszkańcy odczują 2012 r. pod kątem wzrostu poszczególnych opłat?

PH: Na razie nie mamy żadnych takich planów. Obecnie jesteśmy na etapie budowy Planu Rzeczowo – Finansowego. Ten, pod koniec stycznia będzie przyjęty przez Radę (Nadzorczą – przyp. Red.). Sądzę, że na to pytanie będę mógł odpowiedzieć na początku lutego.

Skierniewickie.pl: Reforma kultury w Skierniewicach poniekąd też będzie dotyczyć spółdzielni. W waszym lokalu przy ulicy Kopernika 5 mieści się Klub Konstancja działający pod szyldem Miejskiego Ośrodka Kultury. Wśród propozycji reformy znalazł się pomysł, aby klub przenieść w inne miejsce. W tym momencie nie pytam o to, czy przejmiecie działania kulturalne na osiedlu 1000-lecia Południe, ale raczej czy macie już pomysł na zagospodarowanie powierzchni?

PH: Nie wiemy nic o tym, że klub Konstanacja miałby się wyprowadzić z Kopernika. Swoją siedzibę klub ma w zasobach SSM za tzw. „symboliczną złotówkę”. Działają tam różne koła zainteresowań, różne grupy i zespoły. Jeśli mówimy o przenosinach, to proszę kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Kultury. Jeżeli MOK postanowi, że klub się wyprowadza to wtedy będziemy zastanawiali się nad zagospodarowaniem tej powierzchni. Na razie nie mamy żadnej informacji na ten temat.

Skierniewickie.pl: Czy władze Spółdzielni nie rozważały możliwości stworzenia zamiast MOK-u w tym miejscu swojego drugiego klubu?

PH: Na to musimy patrzeć przede wszystkim z punktu finansowania takiej działalności. My od klubu OAZA płacimy, tak jak każdy, podatek dochodowy. Zgodnie z literą prawa nie możemy też prowadzić klubu na zasadzie współfinansowania ze strony Urzędu Miasta. Jedynie powstanie stowarzyszenia daje pewne możliwości. Jeśli taka propozycja by się pojawiła, wtedy kto wie. Na razie jest OAZA i jest to szczyt naszych możliwości finansowych. Dwa kluby to zbyt wielkie obciążenie dla mieszkańców SSM.

Skierniewickie.pl: Więc pozostaniecie jedynie przy klubie OAZA na Widoku?

PH: Tak, klub działa dosyć prężnie. Na naszej stronie internetowej ma swój link. Każdy, kto tam zajrzy będzie wiedział, że dużo tam się dzieje. W tym roku zamierzamy wprowadzić nowe rozwiązania dotyczące organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży. Do tej pory był on nieodpłatny dla wszystkich. Bez względu na to, czy dzieci mieszkają w blokach spółdzielni, czy też nie. Koszty ponosiła całkowicie SSM, czyli nasi mieszkańcy, którzy co miesiąc wnoszą opłaty również za OAZĘ. Dlatego też uznaliśmy, że osoby korzystające z oferty klubu, a które nie są członkami spółdzielni będą musiały ponieść niewielkie koszty. Przypomnę tylko, że w czynszu jest wyszczególniony koszt, jaki ponosi członek spółdzielni na funkcjonowanie klubu. Jest to 6 groszy za metr kwadratowy. Pojawiły się głosy mieszkańców, szczególnie na osiedlach 1000-lecia i 1000-lecia Południe dlaczego mamy płacić na klub, który jest daleko i z którego oferty nie korzystamy. Ja wychodzę z założenie, że jeśli choć jedno dziecko będzie chodzić na zajęcia klubowe i zabierzemy je spod trzepaka lub klatki schodowej, to jest to z korzyścią dla całej społeczności osiedla.

dobry
Ocena:
Komentarze (3)
Dodaj komentarz
  • niech pan Hałatiuk sobie przyjdzie zobczy blok na norwida 5 jak na balkonach są szczeliny tak się wykrusz blok niech sam przeprowadzi taką kontrolę

    1232012-01-28 10:14:56

  • Mam prośbę do pana Hałatiuka aby wziął pod uwagę stan naszych skierniewickich wieżowców w kontekście ociepleń budynków!!! Mieszkam w jednym z nich i jak patrzę na wystające druty zbrojeniowe z płyt betonowych to woła to o pomstę do nieba! Panie prezesie, czy nie uważa Pan, że kwalifikowanie bloków na podstawie zadłużenia nie powinno obejmować wieżowców, które są bardziej niż bloki czteropiętrowe narażone na procesy wietrzenia i korozji?? Dlaczego my, którzy płacimy co miesiąc czynsz i np. 86 zł remontowego jesteśmy na straconej pozycji przez kilku żulów mieszkających na 9. piętrze lub wyżej, którym odcina się światło i nic poza tym? Czy musimy być karani za nieudolność SSM w egzekwowaniu należności? Uważam również, że SSM powinna sobie postawić sobie za priorytet ocieplenie własnie wieżowców na WIDOKU, które starszą ohydną płytą juz z daleka! Mieszkańcy bloków przy basenie!!!!

    wieżowce w Skierniewicach2012-01-27 11:13:17

  • to jest bardzo istotna sprawa,tak to prawda ludzie sami wytyczają ścieżki gdzie powinien być chodnik,ale parkingi przed supermarketami i przed blokami powinny być układane nei z pełnej kostki tylko z kratki,wtedy woda może wsiąkać w grunt swobodnie,co przy takich powierzchniach daje korzyści i efekty myślę że o wiele lepsze niż obecnie. Nie iść na łatwiznę tylko choć troszkę pomyśleć i chcieć wystarczy. Paweł

    Paweł2012-01-23 15:29:23